Sieciowa jedenastka

Oracle przygotowuje nową wersję swojego systemu klasy ERP - Oracle Applications 11i.

Oracle przygotowuje nową wersję swojego systemu klasy ERP - Oracle Applications 11i.

Pierwsze aplikacje wchodzące w skład najnowszej wersji Oracle Applications - systemu wspomagającego zarządzanie przedsiębiorstwem klasy ERP - trafią na rynek dopiero w lutym 2000 r. Będą to moduły do zarządzania finansami, zasobami ludzkimi i procesem produkcyjnym. Kolejnych - do zarządzania zamówieniami i kontaktami z klientami - można oczekiwać kilka miesięcy później.

Według wcześniejszych zapowiedzi, pakiet oznaczony symbolem 11i miał być gotowy już pod koniec tego roku. Oficjalnym powodem opóźnienia są problemy technologiczne i obawa, że do końca tego roku w związku z problemem roku 2000 klienci będą wstrzymywać wszelkie wydatki związane z nowymi projektami informatycznymi. Przedstawiciele poinformowali, że ze względu na rozmiar przedsięwzięcia polonizacja systemu może potrwać dłużej niż w przypadku poprzednich wersji, nawet do połowy 2000 r.

Nowości globalne

Inaczej niż w przypadku poprzednich wersji systemu, Oracle Applications 11i koncentruje się wokół Internetu, który ma sprawić, że przedsiębiorstwa zyskają charakter globalny. Wszystkie aplikacje mają interfejs graficzny przypominający ten stosowany w przeglądarkach WWW . Wykorzystują także technologię unicode, która pozwala na przechowywanie baz danych w każdym z 29 języków, w jakich oferowany jest ten system.

Platformą bazodanową dla jedenastej wersji aplikacji amerykańskiego producenta ma być Oracle 8i, promowana jako pierwsza na rynku internetowa baza danych. Jej premiera odbyła się w grudniu 1998 r. "Oracle 8i zaprojektowaliśmy z myślą o ułatwieniu opracowywania aplikacji dla Internetu i uproszczeniu zarządzania informacją internetową: multimedialnymi typami danych, danymi strukturalnymi, pocztą elektroniczną, dokumentami tekstowymi" - twierdzą przedstawiciele firmy Oracle.

System trzeciej generacji

Według przedstawicieli producenta, wersja 11i jest trzecią generacją aplikacji Oracle. Twórcy pakietu postawili sobie za cel zapewnienie użytkownikom szerszego dostępu do danych oraz większych możliwości ich współdzielenia, a także ułatwienie im organizowania handlu elektronicznego.

Najważniejsze nowości w Oracle Applications 11i Internet Supply Chain Management

Ma pozwolić klientom na tworzenie wirtualnych łańcuchów dostaw w Internecie. Dostawcy i odbiorcy dzięki temu będą mogli współpracować za pośrednictwem sieci. Zamówienia składane przez Internet i gwarantowany czas dostawy towarów mają umożliwić firmom utrzymywanie zapasów na niskim poziomie.

Internet Order Management

Dzięki możliwości przyjmowania zamówień z każdego źródła i wykorzystaniu funkcji samoobsługi, moduł ten pozwala klientom na automatyczne składanie i kontrolowanie statusu złożonego zamówienia. Aplikację zbudowano w architekturze workflow-driven. Pozwala ona również na dostosowanie interfejsu do wymagań użytkownika.

Internet Self Service

Umożliwia obniżenie kosztów związanych z obsługą klienta. Większość problemów, z jakimi zwracają się klienci, można rozwiązać automatycznie poprzez skierowanie ich na odpowiednią stronę WWW, gdzie mogą sprawdzić odpowiedzi na postawione pytania.

Internet Procurement

Pozwala użytkownikom na analizowanie transakcji, w tym również zawieranych online, dzięki czemu będą oni mogli np. sprawdzić, jak poszczególni dostawcy prezentują się pod względem jakości czy terminowości dostaw.

Oracle Exchange

Jest tzw. rynkiem internetowym, który pozwala na automatyzowanie dostaw.


TOP 200