Sieci z ludzką twarzą

Podczas konferencji użytkowników Novella Brainshare '98 firma zaprezentowała nowe wersje NetWare i GroupWise. Zapowiedziano także wydanie nowych wersji katalogu NDS (NetWare Directory Services) na platformy Windows NT i Unix.

Podczas konferencji użytkowników Novella Brainshare '98 firma zaprezentowała nowe wersje NetWare i GroupWise. Zapowiedziano także wydanie nowych wersji katalogu NDS (NetWare Directory Services) na platformy Windows NT i Unix.

Większość analityków podkreśla, że są pod wrażeniem dokonań Erica Schmidta, dyrektora generalnego Novella. W niespełna rok po przyjściu do firmy zdołał on wyprowadzić koncern z Utah na prostą. Kierownictwo firmy z dumą mówi o tym, że Novellowi udało się utrzymać dużą część rynku systemów operacyjnych i to mimo ekspansji Windows NT. Firma sprzedała na świecie ponad 3,8 mln serwerów NetWare. Sukces koncernu był możliwy głównie dzięki cięciom budżetowym zarządzonym przez nowego szefa Erica Schmidta. Liczba etatów w firmie zmniejszyła się przez ostatni rok o ponad 1000.

Oczy większości użytkowników oprogramowania Novella były w ostatnich dniach zwrócone na stolicę stanu Utah, gdzie odbywała się coroczna konferencja Brainshare. Konferencja w Salt Lake City była zapowiedzią rozpoczynającej się kolejnej rywalizacji między Novellem a Microsoftem. Za pół roku na rynku pojawią się bowiem nowe, piąte wersje konkurujących systemów NetWare i Windows NT.

Rozszerzony zakres usług

"Sieci są centralnym elementem naszej strategii - mówi Eric Schmidt, dyrektor generalny Novella. - Będziemy promować technologię sieciową z ludzką twarzą". Nie wyjaśnił on jednak, co oznacza to sformułowanie. Według opinii przedstawicieli Novella, nowa strategia firmy ma na celu "przesunięcie funkcji inteligentnych z systemów desktopowych i serwerów do sieci, co zmniejszy koszty użytkowania i poprawi jakość oferowanych w sieciach usług".

Na pewno najbliższe plany Novella dotyczą promocji nowej wersji sztandarowego produktu firmy - sieciowego systemu operacyjnego NetWare. Do jego wersji 5 dołączana będzie baza danych Oracle 8 wraz z licencją dla pięciu użytkowników i dostęp do interfejsów programistycznych API. Net-Ware 5.0 będzie zawierał środowisko Java Runtime 1.1,5, w tym także Java Virtual Machine (JVM) dla aplikacji w języku Java zlokalizowanych na serwerze. Ostatnia wersja beta Net-Ware 5.0 będzie dostępna jeszcze przed końcem kwietnia br. Gotowy produkt pojawi się w sprzedaży w połowie roku. "Nasza wersja Java Virtual Machine jest najszybsza dla środowiska Java. Pracuje ponad dwa razy szybciej niż produkt Microsoftu dla Windows NT i pięć razy szybciej niż implementacje Javy dla Unixa - mówi Christopher Stone, wiceprezes Novella do spraw strategii i rozwoju. - Wynika to z tego, że mechanizmy Javy są wbudowane w jądro NetWare".

Decyzja o sprzedaży łączonej NetWare z bazą danych Oracle 8 jest jednym z następstw postanowienia o współpracy, ogłoszonego przez szefów Novella i Oracle'a na nowojorskiej konferencji Internet World w grudniu ub.r. "Użytkownicy NetWare uzyskają bezpłatny dostęp do popularnej bazy danych, Oracle zaś będzie miał dostęp na rynek klientów Novella, co umożliwi mu lepszą konkurencję z Microsoftem - mówi Jean Bozeman, analityk z International Data Corporation. - Oba koncerny odniosły zwycięstwo".

Nowe katalogi

Podczas Brainshare przedstawiciele koncernu zapowiedzieli, że do końca tego roku wprowadzą drugą wersję usług katalogowych NetWare Directory Services (NDS) na Windows NT, zajmą się także rozwojem NDS na platformę Solaris Suna. NDS może służyć jako baza danych do administrowania takimi informacjami, jak specyfikacje sprzętowe lub prawa dostępu dla użytkowników sieci.

"Obecnie sprzedajemy wersję NDS na NT, oferującą usługi dla tej platformy przez oddzielne «pudełko», pracującą w sieci NetWare lub Unix - mówi Glenn Ricart, odpowiedzialny za technologię w Novellu. - Teraz to «pudełko» będzie częścią NT".

Elementem strategii Novella są obniżki cen. Obecni na Brainshare '98 przedstawiciele koncernu poinformowali, że cena NDS dla NT zostanie zmniejszona do poziomu 26 USD za procesor (dotychczas 69 USD). Do czerwca br. obowiązuje specjalny system promocji, w którym za NDS dla NT płaci się tylko 16 USD za procesor.

System NDS jest obecnie rozwijany przez kilka firm. Santa Cruz Operation (SCO), Hewlett-Packard i Fujitsu mają w swojej ofercie usługi katalogowe NDS na platformę Unixa, IBM pracuje nad wersją programu na AIX i System 390.

Nowa jakość

Kolejną premierą Novella jest Group-Wise 5.5, którego wersję beta zaprezentowano w Salt Lake City. Zdaniem przedstawicieli koncernu, nowy Group-Wise zawiera ponad 150 przeróbek, w tym rozszerzenia funkcji planowania - więcej widoków w kalendarzu i rozszerzone opcje drukowania. Druga grupa innowacji dotyczy integracji programu z Internetem. "Zintegrowana funkcja WebPublisher umożliwia publikowanie dokumentów bezpośrednio w Internecie i intranetach z automatyczną konwersją dokumentów w HTML" - stwierdza Ed McGarr, wiceprezes Novella do spraw marketingu. GroupWise 5.5 umożliwia użytkownikom dostęp poprzez serwer pocztowy do wielu danych, takich jak poczta elektroniczna, kalendarz. "Dzięki podpisanym przez nas umowom dostęp do danych, zapisanych w Group-Wise 5.5, będzie możliwy także za pomocą komputerów naręcznych, takich jak PalmPilot i Psion, lub rozbudowanych telefonów komórkowych, jak Nokia 9000" - mówi Christopher Stone z Novella.

GroupWise 5.5 będzie pracował na 16-bitowych wersjach Windows, Windows 95 i NT oraz w systemach Macintosh i Unix. Przedstawiciele firmy nie stwierdzili jednoznacznie, czy uaktualnienie będzie dostępne bezpłatnie. Lokalne wersje nowego GroupWise pojawią się na rynku w dwa miesiące po wprowadzeniu wersji amerykańskiej.

Alianse

Podczas Brainshare kierownictwo Novella ogłosiło wiele strategicznych porozumień. Oprócz umowy z Oraclem, Novell nawiąże współpracę z Intelem przy pracach nad 64-bitowym procesorem Merced. Umowa z Compaq Computer zakłada sprzedaż wiązaną sprzętu wraz z NetWare for SmallBusiness. Netscape Communications zobowiązała się do przeniesienia swoich serwerów WWW do sieci NetWare.

Wbrew temu, co pisaliśmy przed tygodniem, na Brainshare nie doszło do oficjalnego ogłoszenia aliansu z Microsoftem, którego efektem byłoby opracowanie wspólnych produktów, łączących sieci NetWare i Windows NT.


TOP 200