Sieci przeinwestowane na 100 miliardów USD

Analitycy Gartnera przewidują, że w ciągu pięciu lat firmy stracą 100 mld USD na zbędne wydatki w sieciową infrastrukturę i usługi IT. Według ich opinii przedsiębiorcy powinni koncentrować się przede wszystkim na optymalizacji już eksploatowanych rozwiązań i nie inwestować w zaawansowane urządzenia, których możliwości nie będą na bieżąco wykorzystywane.

Swoje prognozy dotyczące prawdopodobnego przeinwestowania firm w zakup urządzeń i usług sieciowych eksperci Gartnera przedstawili na jesiennej edycji sympozjum IT Expo. Mark Fabbi i Bob Hafner już wcześniej sygnalizowali, że wydatki na routery, przełączniki i okablowanie do budowy sieci gigabitowych w odniesieniu do firmowych desktopów są w skali światowej przeszacowane o 10 mld USD. W swym wystąpieniu Fabbi podkreślił, że dyrektorzy działów IT powinni decydować się na zakup urządzeń maksymalnie zbliżonych funkcjonalnością do potrzeb firmy w danej chwili (ewentualnie z perspektywą dwuletnią). Dalekosiężne planowanie możliwości wykorzystania dostępnego na rynku, zaawansowanego sprzętu sieciowego, według Fabbiego, mija się z celem i generuje tylko dodatkowe koszty. W wielu przypadkach okazuje się później, że rozbudowane funkcje urządzeń nigdy nie zostaną użyte.

Analitycy Gartnera zwrócili również uwagę na rolę narzędzi do optymalizacji ruchu w sieciach WAN, dzięki którym w stosunkowo prosty sposób można zredukować jego natężenie nawet o 60 do 80 proc. Jak prognozuje Fabbi prawidłowe korzystanie z aplikacji zarządzających ruchem sieciowym w niektórych przypadkach może zredukować konieczność zakupu dodatkowego pasma na ponad 3 lata - nawet pomimo faktu, że zapotrzebowanie na nie rośnie każdego roku w tempie ok. 35 proc. W ujęciu finansowym korzyści ze zminimalizowania inwestycji w szersze pasmo oznaczają oszczędności dla firm rzędu 20 mld USD.

Dalszych oszczędności w wydatkach przedsiębiorstw na infrastrukturę sieciową poszukał także Bob Hafner, analityk IT Gartnera. Według jego opinii zarządzający firmami powinni mocno zastanowić się nad sensownością ponoszenia wysokich kosztów na telefony IP z dużymi wyświetlaczami (kilkaset euro za sztukę). Zamiast tego lepiej jest przeznaczyć wolne środki na aplikacje służące zwiększeniu efektywności i produktywności pracowników (UC - Unified Communications). W swych prognozach Hafner poszedł jeszcze dalej. Jak twierdzi za 5 do 10 lat telefony biurkowe zupełnie znikną z firm, a ich role przejmą softphone'y (rozwiązujące jednocześnie problem wyświetlaczy, którymi staną się zwykłe monitory).

Kolejne źródła zmniejszenia wydatków to efektywne korzystanie z technologii dostępowych. Zamiast korzystać wyłącznie z sieci MPLS (wieloprotokołowe przełączanie etykiet) dostawcy usług internetowych, Hafner proponuje rozwiązania hybrydowe, zwiększające znaczenie sieci publicznej (Internet). Jak przekonuje wiele firm nie odczuje znacznego spadku wydajności takich połączeń. Kolejne 15 mld USD może zostać zaoszczędzonych w ciągu najbliższych pięciu lat dzięki zwiększeniu nacisku na producentów. Firmy, przyzwyczajone do stałych dostawców, często zgadzają się na proponowane warunki, a według Hafnera dywersyfikacja źródeł, skąd pochodzą rozwiązania sieciowe może przyczynić się do ogólnej poprawy sytuacji finansowej końcowych odbiorców.

Podsumowując swoje analizy eksperci Gartnera zwrócili uwagę na potrzebę zmiany tradycyjnego podejścia decydentów IT (lepsza sieć = większa przepustowość, zaawansowane urządzenia) na bardziej nowoczesne (lepsza sieć = efektywne wykorzystanie dostępnych rozwiązań, rozwój biznesu sieciowe). Z tego względu proponują oni, aby szerzej zainteresować się takimi rozwiązaniami, jak akceleratory sieci, ujednolicona komunikacja oraz VoWLAN (Voice over WLAN).