Sieci: płaskie, szybkie i tańsze

Tymczasem w listopadzie ub.r. pojawił się raport Gartnera mówiący o tym, że to sieci oparte na rozwiązaniach wielu producentów są lepsze. Choć potentaci przekonują klientów, że sieci homogeniczne "end-to-end" są nie do pobicia pod względem spójności zarządzania, lepszej jakości usług i większej niezawodności, to zdaniem Gartnera przedsiębiorstwa mogą znacznie zredukować koszty i uprościć zarządzanie przez zastosowanie w swoich sieciach rozwiązań przynajmniej dwóch dostawców.

W raporcie Gartner szczególnie skupia się na Cisco i twierdzeniu, że jej firmowa jednorodna sieć jest prostsza, tańsza i bardziej niezawodna niż środowiska heterogeniczne. "Po przebadaniu różnych organizacji, które wprowadziły drugiego producenta do infrastruktury pochodzącej od Cisco, jest oczywiste, że w większości wypadków nie ma finansowych, operacyjnych i funkcjonalnych argumentów przemawiających za takim twierdzeniem. W rzeczywistości jednorodna sieć Cisco wcale nie jest z definicji mniej złożona, łatwiejsza w zarządzaniu i bardziej niezawodna niż system z wieloma producentami wdrożony przy użyciu najlepszych praktyk" - piszą Mark Fabbi i Debra Curtis w raporcie.

Zobacz również:

  • Technologia GPON. Przyszłość komunikacji internetowej
Sieci: płaskie, szybkie i tańsze

Funkcjonowanie podwójnego stosu IP

Gartner odkrył, że wprowadzenie drugiego dostawcy sieciowego do infrastruktury przedsiębiorstwa zredukuje TCO (Total Cost of Ownership) w większości organizacji o 15 do 20% w ciągu 5 lat. A większość ankietowanych organizacji po wprowadzeniu drugiego dostawcy odnotowała "trwałą redukcję" skomplikowania sieci w porównaniu z jednorodną siecią Cisco. "Odnotowaliśmy tylko jeden przypadek (!), gdzie mniejsze koszty operacyjne jednorodnej sieci zrównoważyły wyższe ceny rozwiązań Cisco" - piszą autorzy raportu. - "Nie odnotowano za to przeciwwskazań do dodawania drugiego dostawcy do sieci jednorodnej - nie było potrzeby dodatkowego personelu, przeszkolenie było sprawą marginalną, a sprawy współdziałania i złożoności szybko się rozwiązywały, dając na dłuższą metę łatwiejszą w utrzymaniu sieć.

Raport doczekał się oficjalnej odpowiedzi Cisco, w której można było przeczytać m.in.: "Cisco uważa, że jej architektoniczne podejście zapewnia znaczące korzyści operacyjne organizacjom, którym zależy na tym, by ich sieci odpowiadały jutrzejszym możliwościom biznesowym. Te organizacje wymagają solidnej, bezpiecznej i niezawodnej infrastruktury - takiej, która może np. zapewnić jakość komunikacji wideo, spójność zasad polityki wśród pracowników, partnerów i klientów, zagwarantować bezpieczną i transparentną mobilność i zredukować koszty energii. Dla tych organizacji korzyści z dostępu do wysoko wykwalifikowanych inżynierów sieciowych (z CCIE) są kluczowe, a architektura "end-to-end" jest krytyczna"...

NA TEMAT

miniquiz - pytania

1. Kto wynalazł Spanning Tree Protocol (STP)?

A. Robert Metcalfe

B. Vint Cerf

C. William (Bill) Yeager

D. Radia Perlman

2. Która z wymienionych firm sieciowych była w pierwszej połowie lat 90. większa niż Cisco?

A. Chipcom

B. 3Com

C. Madge Networks

D. FORE Systems

3. Ile jest możliwych adresów IPv6?

A) 3,4 x 1038

B) 2256

C) 1 gazylion

D) 6,02 x 10^23

4. IPv6 zastępuje IPv4, a gdzie się podział IPv5?

A. IP ma tylko parzyste wersje

B. To nieoficjalna nazwa NAT (Network Address Translation) - obejścia problemów z IPv4

C. To Internet Streaming Protocol

D. Z IPv5 korzysta wyłącznie NASA

5. Największa fuzja w branży IT w 2010 kosztowała 7,68 mld USD. Kto kogo kupił?

A. Intel kupił McAfee

B. EMC przejęło Isilon

C. Attachmate kupił Novella

D. HP przejęło 3Par

Odpowiedzi na następnej stronie.


TOP 200