Sieci pamięci masowych (V): Rozwiązania firmowe

Flagowym produktem firmy Compaq, pozwalającym budować olbrzymie bazy danych oparte na technologii FC, jest jednostka pamięci dyskowych Fibre Channel Array. Urządzenie to jest dostępne w dwóch wersjach: jako sprzęt instalowany w stojaku (wysokość 4U) lub jako urządzenie wolno stojące o konstrukcji wieżowej. Dyski twarde zainstalowane w takiej jednostce mogą być skonfigurowane zgodnie z poziomami RAID 0, 1, 4 lub 5. Dzięki interfejsom GBIC (są to właściwie konwertery) użytkownik może instalować w jednostce Fibre Channel Array - i łączyć z serwerem, przez hub lub przez przełącznik Fibre Channel - standardowe dyski SCSI.

W jednostce tej można zainstalować dyski twarde o ogólnej pojemności do 144 GB (12 dysków 1-calowych lub 8 dysków o wysokości 1,6 cala). Są to dyski standardu Ultra SCSI.

W chassis Fibre Channel Array można zainstalować zapasowy zasilacz (zwiększona odporność na uszkodzenia - możliwość wymiany "na gorąco"), a w razie potrzeby wentylator można wymienić na inny, nie wyłączając urządzenia z eksploatacji.

Kolejnym ważnym elementem tego urządzenia jest zasilana z baterii (co zwiększa bezpieczeństwo pracy) pamięć podręczna, używana do odczytu i zapisu danych. Ma on w standardowej konfiguracji pojemność 32 MB (można powiększyć do 64 MB).

Dyskami twardymi zarządza kontroler dysponujący dwoma kanałami Wide-Ultra SCSI, każdy o pojemności 40 MB/s, co daje ogólną przepustowość 80 MB/s.

Sequent - sieci SAN dla systemów Unix i NT

Sieci pamięci masowych (V): Rozwiązania firmowe
Sequent też stawia na technologię SAN, oferując rozwiązania pozwalające eksploatować w tym środowisku serwery platformy Unix i Windows NT. Sequent współpracuje z wieloma firmami - m.in. Brocade Communications, Emulex, Clariion, Storagetek, Hitachi Data System i EMC - starając się z ich pomocą wprowadzać do sieci SAN serwery linii NUMACenter i NUMA-Q. Serwer NUMACenter jest oparty na procesorach Intel i może pracować pod systemami Windows NT lub Unix. System NT pełni najczęściej rolę serwera aplikacji i można na nim uruchamiać aplikacje typu front-end, podczas gdy Unix nadaje się do uruchamiania wymagających aplikacji typu back-end, takich jak bazy danych Oracle.

Na serwerze NUMACenter można używać jednocześnie dwóch systemów operacyjnych - może to być Unix w wersji opracowanej przez firmę Sequent (noszącej nazwę DYNIX/PT) i Windows NT.

NUMA-Q jest z kolei komputerem, na którym można instalować wyłącznie system Unix. Firma Sequent opracowała architekturę, w której urządzenia pamięci masowej komunikują się z wymienionymi powyżej serwerami z wykorzystaniem przełącznika SilkWorm Fibre Channel (Brocade Communications) i adaptera LP7000E instalowanego w serwerach.

Sequent pracuje też nad możliwością budowania sieci SAN opartych na technologii Fibre Channel, komunikujących się z odległymi stacjami pamięci masowej przez łącza ATM.

Sieci pamięci masowych (V): Rozwiązania firmowe

Przełączniki Fibre Channel firmy Sequent

Sequent ma dzisiaj w swojej ofercie przełączniki Fibre Channel produkowane w wersjach 6- i 16- portowych. Osiem 16-portowych przełączników można zintegrować, tworząc pojedynczy węzeł sieci, tak aby system miał do dyspozycji 128 portów. Tak wydajny węzeł, składający się z ośmiu przełączników, może przetworzyć w ciągu jednej sekundy 5120 MB danych i wykonać ok. 800 tysięcy operacji I/O. Sequent oferuje w przełącznikach oba rodzaje portów światłowodowych, czyli jednomodowe i wielomodowe.

Przełączniki Fibre Channel Switch oferują bardzo krótki czas zwłoki, potrzebny do przekazania ramki z jednego portu do drugiego, wynoszący nie więcej niż dwie mikrosekundy. Każdy przełącznik oferuje przepustowość 640 MB/s i wykonuje w ciągu jednej sekundy 100 000 operacji I/O. Architektura Fibre Channel, opracowana przez firmę Sequent, wykorzystuje system operacyjny DYNIX/ptx (odmiana systemu Unix), zoptymalizowany dla sieci Fibre Channel. DYNIX/ptx jest pierwszym systemem Unix, który może wykonywać równolegle tak wiele operacji I/O. Właśnie dlatego system ten nadaje się doskonale do obsługiwania dużych pamięci masowych podłączanych do sieci SAN.


TOP 200