Sieci pamięci masowych (I)

Z architekturą NAS jest już lepiej, ponieważ dopracowała się pewnych standardów. Przykładowe rozwiązanie może wyglądać tak: pamięć masowa NetForce 100 (firma Procom; pojemność 80 GB) jest podłączona do dwóch serwerów Compaq (dysponujących kontrolerami RAID), które pracują pod systemem Windows NT. Rolę medium sprzęgającego wszystkie elementy w jedną całość pełni sieć Ethernet. Integralnymi elementami pamięci masowej NetForce 100 są układ CPU i firmowy system operacyjny, który obsługuje dwa protokoły używane przez NAS: jeden wspierający system plików Unix i drugi pozwalający komunikować się z systemem Windows NT. Zwykle bywa tak, że użytkownik musi wiedzieć, na jakim dysku twardym są przechowywane określone zasoby. W opisanym powyżej środowisku NAS nie jest to konieczne. Użytkownik (czy też aplikacja) zgłasza określone żądanie, nie precyzując źródła. Jedna macierz na przykład składa się z sześciu dysków twardych, ale dla użytkownika jest to pojedynczy obiekt.

Jeśli SAN, to tylko z Fibre Channel

Fibre Channel jest jedną z najnowszych technologii przemysłu sieciowego, opracowaną z myślą o przełamaniu określonych barier wydajności, towarzyszących istniejącym sieciom LAN i łączom komputerowym. Fibre Channel to nie tylko duża wydajność - to także możliwość elastycznego zarządzania całym środowiskiem sieciowym, kontrolowania strumieni pakietów przepływających przez sieć i wyjątkowo duża niezawodność pracy i odporność na błędy.

Technologia Gigabit Ethernet sprawdza się w tych środowiskach, w których istnieje potrzeba szybkiego ekspediowania pakietów z komputerów klasy desktop do sieci szkieletowej. Technologia Fibre Channel ma jednak tę zaletę, że może transportować pakiety niezależnie od zastosowanego protokołu. Może to być IP, SCSI lub inny protokół.

Technologię ATM można stosować w sieciach rozległych. W sieciach takich technologia ta wykorzystuje określoną część pasma przenoszenia danych oferowanego przez łącze ATM, stosując funkcje QoS (gwarantowana jakość usług). Niektóre aplikacje, np. multimedialne, nie mogą wręcz pracować, jeśli obsługująca je sieć nie oferuje funkcji QoS.

Technologia Fibre Channel nie jest wcale gorsza - dostarcza niezawodnie pakiety do miejsca przeznaczenia, transportując je z szybkością 1 Gb/s i oferując jednocześnie usługę QoS.

Technologię Fibre Channel można stosować w różnych środowiskach pracy - tam gdzie należy połączyć ze sobą superserwery, do tworzenia klastrów komputerowych i oczywiście do budowania sieci pamięci masowych. Jak widać w zamieszczonej tabeli, Fibre Channel jest najlepszym rozwiązaniem dla tych aplikacji, które muszą mieć do dyspozycji szybko pracującą sieć, ale taką, która sprawuje się absolutnie niezawodnie, daje się w dowolny sposób skalować i można nią zarządzać tak łatwo, jak żadnym innym środowiskiem sieciowym.


TOP 200