Sieci mobile i bezprzewodowe

Bezprzewodowość nie jest już traktowana jak zapasowe łącze w sieci przedsiębiorstwa, ale coraz częściej staje się łączem podstawowym. Trendy w sieciach bezprzewodowych wyznacza popularyzacja smartfonów i tabletów, BYOD oraz coraz lepsze możliwości połączenia, w 2013 roku - standard 802.11ac oraz LTE.

Rok 2012 był bardzo dobrym okresem dla przemysłu Wi-Fi, szczególnie w przestrzeni IT dla przedsiębiorstw. Wzrost liczby smartfonów oraz tabletów obecnych na rynku, stał się główną przyczyną wdrożeń bezprzewodowych rozwiązań, zwiększających mobilność i produktywność. W 2013 roku rynek rozwiązań bezprzewodowych będzie musiał zmierzyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na coraz szybsze i wydajniejsze formy komunikacji. Zgodnie z najnowszymi projekcjami Cisco, w przeciągu najbliższych 5 lat ruch w mobilnej sieci wzrośnie o 78% w skali globalnej. Kluczowymi technologiami w najbliższym okresie będzie standard 802.11ac, sieci bezprzewodowe dla urządzeń mobilnych, BYOD, lokalizacja i śledzenie, inteligentne sieci z rozproszonymi funkcjami kontrolera, a także adopcja technologii cloud computing na potrzeby sieci bezprzewodowych. U operatorów mobilnych podstawowym problemem będą sposoby odciążania sieci. Bezprzewodowość nie jest już traktowana jak zapasowe łącze w sieci przedsiębiorstwa, ale coraz częściej staje się łączem podstawowym.

Nowa gwiazda - 802.11ac i 802.11ad

Na rynku pojawiły się urządzenia zgodne ze specyfikacją 802.11ac. Zmiany wprowadzone w ostatecznej wersji specyfikacji będą już stosunkowo niewielkie. Oczekuje się ukazania się ratyfikowanej wersji standardu na przełomie 2013 i 2014 roku. Niektóre analizy i przewidywania wskazują dość gwałtowną adopcję 802.11ac w urządzeniach klienckich. ABI Research prognozuje, że w 2015 roku blisko 70% inteligentnych telefonów będzie posiadało radio 802.11ac. Nowy standard, w celu osiągnięcia prędkości rzędu kilkuset Mb/s, będzie wykorzystywał kilka technik. Jedną z nich będzie większa szerokość kanału, wynosząca nawet 80 MHz. Dla porównania - w urządzeniach 802.11n maksymalna szerokość kanału to 40 MHz. Dodatkowo, wprowadzone zostaną nowe mechanizmy modulacji oraz funkcja formowania wiązki, optymalizujące sygnał pomiędzy punktem dostępowym oraz każdym z przyłączonych klientów. Pojawi się także możliwość wykorzystania MIMO w wersji 8 strumieni. Niezależnie od 3-4-krotnego zwiększenia prędkości, standard 802.11ac będzie oferował jeszcze inne korzyści. Podstawową zaletą jest fakt, że wykorzystywana przez 802.11ac częstotliwość 5 GHz jest zdecydowanie mniej zatłoczona niż częstotliwość 2,4 GHz. Wadą może być mniejszy zasięg. Wkrótce Wi-Fi Alliance powinno rozpocząć testy 802.11ac, tworząc certyfikację 802.11ac pozwalającą na współpracę różnych produktów tego standardu. Marka "Wi-Fi Certified" pomoże technologii 802.11ac wyjść w krótkim czasie na lidera rozwiązań bezprzewodowych.

Zobacz również:

  • Aktualizacja Microsoft Defender rozwiąże duże zagrożenie bezpieczeństwa dla BYOD

Czas dominacji 802.11ac może jednak zostać drastycznie skrócony ze względu na rozwój standardu 802.11ad. Rozwiązania 802.11ac stanowią rozwinięcie obecnego standardu 802.11n. Różnicą jest dostępność pasma wyłącznie 5 GHz w rozwiązaniach 802.11ac. Z pewnością wpłynie to na mniejszą liczbę zakłóceń, ale zmniejszy też zasięg. Specyfikacja 802.11ad wykorzystuje jeszcze wyższy zakres częstotliwości - 60 GHz. Potencjalnie pozwoli to wprowadzić wydajność na poziomie kilku Gb/s. Zwiększona prędkość drastycznie wpłynie na liczbę aplikacji wykorzystujących połączenia bezprzewodowe. Urządzenia używające 802.11ad pojawią się prawdopodobnie w 2014 roku. Warto jednak zaznaczyć, że im wyższa częstotliwość, tym trudniejsza propagacja, więc 802.11ad będzie technologią dedykowaną zastosowaniom domowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200