Sieci mobile i bezprzewodowe

Bezprzewodowość nie jest już traktowana jak zapasowe łącze w sieci przedsiębiorstwa, ale coraz częściej staje się łączem podstawowym. Trendy w sieciach bezprzewodowych wyznacza popularyzacja smartfonów i tabletów, BYOD oraz coraz lepsze możliwości połączenia, w 2013 roku - standard 802.11ac oraz LTE.

Rok 2012 był bardzo dobrym okresem dla przemysłu Wi-Fi, szczególnie w przestrzeni IT dla przedsiębiorstw. Wzrost liczby smartfonów oraz tabletów obecnych na rynku, stał się główną przyczyną wdrożeń bezprzewodowych rozwiązań, zwiększających mobilność i produktywność. W 2013 roku rynek rozwiązań bezprzewodowych będzie musiał zmierzyć się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na coraz szybsze i wydajniejsze formy komunikacji. Zgodnie z najnowszymi projekcjami Cisco, w przeciągu najbliższych 5 lat ruch w mobilnej sieci wzrośnie o 78% w skali globalnej. Kluczowymi technologiami w najbliższym okresie będzie standard 802.11ac, sieci bezprzewodowe dla urządzeń mobilnych, BYOD, lokalizacja i śledzenie, inteligentne sieci z rozproszonymi funkcjami kontrolera, a także adopcja technologii cloud computing na potrzeby sieci bezprzewodowych. U operatorów mobilnych podstawowym problemem będą sposoby odciążania sieci. Bezprzewodowość nie jest już traktowana jak zapasowe łącze w sieci przedsiębiorstwa, ale coraz częściej staje się łączem podstawowym.

Nowa gwiazda - 802.11ac i 802.11ad

Na rynku pojawiły się urządzenia zgodne ze specyfikacją 802.11ac. Zmiany wprowadzone w ostatecznej wersji specyfikacji będą już stosunkowo niewielkie. Oczekuje się ukazania się ratyfikowanej wersji standardu na przełomie 2013 i 2014 roku. Niektóre analizy i przewidywania wskazują dość gwałtowną adopcję 802.11ac w urządzeniach klienckich. ABI Research prognozuje, że w 2015 roku blisko 70% inteligentnych telefonów będzie posiadało radio 802.11ac. Nowy standard, w celu osiągnięcia prędkości rzędu kilkuset Mb/s, będzie wykorzystywał kilka technik. Jedną z nich będzie większa szerokość kanału, wynosząca nawet 80 MHz. Dla porównania - w urządzeniach 802.11n maksymalna szerokość kanału to 40 MHz. Dodatkowo, wprowadzone zostaną nowe mechanizmy modulacji oraz funkcja formowania wiązki, optymalizujące sygnał pomiędzy punktem dostępowym oraz każdym z przyłączonych klientów. Pojawi się także możliwość wykorzystania MIMO w wersji 8 strumieni. Niezależnie od 3-4-krotnego zwiększenia prędkości, standard 802.11ac będzie oferował jeszcze inne korzyści. Podstawową zaletą jest fakt, że wykorzystywana przez 802.11ac częstotliwość 5 GHz jest zdecydowanie mniej zatłoczona niż częstotliwość 2,4 GHz. Wadą może być mniejszy zasięg. Wkrótce Wi-Fi Alliance powinno rozpocząć testy 802.11ac, tworząc certyfikację 802.11ac pozwalającą na współpracę różnych produktów tego standardu. Marka "Wi-Fi Certified" pomoże technologii 802.11ac wyjść w krótkim czasie na lidera rozwiązań bezprzewodowych.

Zobacz również:

  • Najlepsze MDM-y do ochrony urządzeń mobilnych na 2023
  • Bezpieczeństwo urządzeń końcowych - 9 kluczowych zasad

Czas dominacji 802.11ac może jednak zostać drastycznie skrócony ze względu na rozwój standardu 802.11ad. Rozwiązania 802.11ac stanowią rozwinięcie obecnego standardu 802.11n. Różnicą jest dostępność pasma wyłącznie 5 GHz w rozwiązaniach 802.11ac. Z pewnością wpłynie to na mniejszą liczbę zakłóceń, ale zmniejszy też zasięg. Specyfikacja 802.11ad wykorzystuje jeszcze wyższy zakres częstotliwości - 60 GHz. Potencjalnie pozwoli to wprowadzić wydajność na poziomie kilku Gb/s. Zwiększona prędkość drastycznie wpłynie na liczbę aplikacji wykorzystujących połączenia bezprzewodowe. Urządzenia używające 802.11ad pojawią się prawdopodobnie w 2014 roku. Warto jednak zaznaczyć, że im wyższa częstotliwość, tym trudniejsza propagacja, więc 802.11ad będzie technologią dedykowaną zastosowaniom domowym.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200