Sieci gridowe w Poznaniu

W Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym otwarto 11 kwietnia Centrum Doskonałości Sun Microsystems, przeznaczone do prowadzenia zaawansowanych obliczeń komputerowych i przetwarzania danych w rozproszonym środowisku kratownicy obliczeniowej Grid.

Pierwsze w Polsce o tak dużym zasięgu i mocy kratownice obliczeniowe Grid Computing (w skrócie Grid) zostały uruchomione na klastrach serwerów obliczeniowych, zainstalowanych w dwóch ośrodkach naukowych wyższych uczelni : PCSS w Poznaniu oraz Cyfronet Krakowie. W centrum obliczeniowym PCSS zainstalowano klaster obejmujący dwa serwery przetwarzania Sun Fire 6800 (24 CPU), serwer do dystrybucji danych Sun Fire V880 oraz dyskowe macierze pamięci masowej Sun Storedge 3910 o pojemności 0,7 TB – wszystkie pochodzące z firmy Sun Microsystems. Podobny klaster obliczeniowy (pomniejszony o jeden serwer Sun Fire 6800) zainstalowano w siedzibie Cyfronetu Krakowie i połączono z Poznaniem szybką siecią optyczną działającą w ramach projektu PIONIER, o docelowej przepływności 1 Gb/s (obecnie 622 Mb/s) w technologii Gigabit Ethernet. Instalacja specjalizowanej struktury gridowej została oparta na 24-procesorowych serwerach obliczeniowych, stanowiących podstawę rozproszonych klastrów obliczeniowych, oddalonych od siebie o około 400 km.

Nowoczesne środowisko obliczeniowe (pierwsze w tej części Europy Otwarte Centrum Doskonałości i jedno z 30. na świecie zrealizowanych za pomocą firmy Sun Microsystems) bazuje na trzech elementach: przetwarzaniu w strukturze Gridu, dostępie do usług obliczeniowych za pomocą portali oraz szybkiej komunikacji rozległej przez szybkie sieci optyczne. Podstawowym celem projektu (wspólnie realizowanego przez Sun oraz środowiska naukowe PCSS i Cyfronet) o nazwie PROGRESS, jest stworzenie i przebadanie środowiska dostępu do usług obliczeniowych i aplikacji w rozległej strukturze Gridów, poprzez klastry komputerów Sun.

Zobacz również:

  • W technologii ważna jest wolność wyboru
  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI
  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Infrastruktura sieci w technologii Grid, zapewnia skoordynowany dostęp do rozproszonych lokalizacyjnie zasobów, ma też umożliwiać rozwiązywanie problemów wymagających olbrzymich mocy obliczeniowych, znajdujących się w wirtualnych systemach komputerowych. Wspólny dostęp sieciowo-obliczeniowy nie dotyczy jedynie prostej wymiany plików między komputerami, ale obejmuje bezpośredni dostęp do komputerów, programów i danych. Tak zrealizowana infrastruktura sieciowa pozwoli na tworzenie wydajnych narzędzi obliczeniowych w strukturze gridowo-portalowej, i będzie wykorzystywana przez inne aplikacje o wysokich wymaganiach: mikrotechnologie, fotonika, psychologia, projektowanie samochodów, modelowanie kolizji pojazdów, genetyka, kosmologia i wiele innych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200