Sieci frame-relay nabierają rozpędu

Sieci frame-relay były jak dotąd stosowane głównie do sprzęgania odległych sieci LAN. Obecnie technologia ta pracuje już na tyle solidnie i niezawodnie, że jest też coraz częściej używana do transmitowania danych audio i pakietów generowanych przez sieci SNA czy faksy.

Sieci frame-relay były jak dotąd stosowane głównie do sprzęgania odległych sieci LAN. Obecnie technologia ta pracuje już na tyle solidnie i niezawodnie, że jest też coraz częściej używana do transmitowania danych audio i pakietów generowanych przez sieci SNA czy faksy.

Niebagatelną zaletą sieci bazujących na tej tej technologii jest to, że są one tanie i usługi przez nie oferowane są ogólnie dostępne. Przesyłanie pakietów kosztuje o ok. 30-40% taniej, niż w przypadku zastosowania dedykowanych, prywatnych łączy. Pracują one przy tym tak szybko, że są często nazywane sieciami X.25 na steroidach. Maribel Howard, analityk pracujący w International Data Corp., twierdzi, że z usług sieci frame-relay nie powinni korzystać tylko ci użytkownicy, którzy przesyłają bardzo duże porcje plików audio oraz ci, którzy eksploatują małe sieci LAN, generujące stosunkowo niewielką liczbę pakietów. Analitycy rynku ostrzegają jednak, że tak operatorzy oferujący dalekosiężne usługi telekomunikacyjne, jak i producenci sprzętu sieciowego muszą obecnie stawić czoła nowym wyzwaniom. Klienci zgłaszają bowiem coraz to nowe żądania.

Przed technologią frame-relay rysują się wielkie perspektywy. Pod warunkiem wszakże, że operatorzy telekomunikacyjni poradzą sobie z problemami technicznymi, z których najważniejszym jest chyba problem zbudowania odpowiedniej infrastruktury tej sieci. A nie jest to sprawą prostą. Przede wszystkim sieci te trzeba nasycić wieloma przełącznikami.

Z drugiej jednak strony operatorzy koncentrują się nieraz nadmiernie właśnie na kwestii przełączników, zaniedbując sprawę jakości świadczonych przez nich usług czy wprowadzania do tych sieci zupełnie nowych usług.

Zalety sieci frame-relay

Jeden z operatorów oferujących usługi telekomunikacyjne bazujące na sieciach frame-relay (mowa o Sprint Corp.) mówi, że ciągle wzrastający popyt zmusza go do gruntownego przebudowania infrastruktury sieci rozległej i podjęcia dwóch zdecydowanych kroków.

Pierwszy polega na wprowadzeniu do sieci bazowej technologii ATM, a drugi na instalowaniu nowych, szybko pracujących przełączników sieci frame-relay, produkowanych przez Alcatel Data. Przełączniki te będą zlokalizowane na obrzeżach sieci bazowej. Sieci frame-relay mają wiele zalet, takich jak:

- Można przez nie przesyłać pliki audio (głos). Dzięki temu przedsiębiorstwa płacą dużo mniejsze rachunki za telefony. Jest to szczególnie korzystne w przypadku rozmów międzynarodowych czy międzykontynentalnych, które są bardzo drogie.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że sieci te obsługują też dane generowane przez faks.

- Przesyłanie pakietów protokołu SNA przez sieci frame-relay jest o 30-40% tańsze, niż korzystanie z usług prywatnych, wielopunktowych linii.

- System kompresji danych pracuje bardzo efektywnie, oferując współczynnik upakowania danych rzędu 4:1.

- Szybko pracujące sieci frame-relay potrafią przesyłać dane nawet z szybkością 1,544 Mb/s.

Do rozwiązania pozostają jednak jeszcze problemy, takie jak:

- Zbudowanie odpowiedniej infrastruktury tej sieci, która pozwalałaby w dowolny sposób przebudowywać system połączeń i skalować sieć.

- Producenci powinni usprawnić też pracę interfejsów NNI (Network-to-Network Interface - interfejsy łączące poszczególne sieci frame-relay), tak aby pracowały one bardziej stabilnie i niezawodnie. Jest to szczególnie ważne w przypadku budowania linii międzynarodowych, gdy operatorzy amerykańscy korzystają z usług sieci eksploatowanych przez innych operatorów, działających na terenie danego kraju.

- Pozostaje jeszcze do rozwiązania problem przesyłania danych audio przez sieci frame-relay. Producenci poszukują nowych rozwiązań usprawniających transfer głosu przez sieci tego standardu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200