Sieci domowe cz.1

Jeszcze niedawno o sieciach domowych nie było głośno. Niewielka garstka zapaleńców, próbujących w swych domach połączyć kilka komputerów, nie była w stanie wpłynąć na producentów. Jednak z biegiem czasu nasycenie mieszkań sprzętem elektronicznym wyraźnie wzrosło i sieciami domowymi zajmują się już tysiące firm, instytutów i organizacji normalizacyjnych.

Jeszcze niedawno o sieciach domowych nie było głośno. Niewielka garstka zapaleńców, próbujących w swych domach połączyć kilka komputerów, nie była w stanie wpłynąć na producentów. Jednak z biegiem czasu nasycenie mieszkań sprzętem elektronicznym wyraźnie wzrosło i sieciami domowymi zajmują się już tysiące firm, instytutów i organizacji normalizacyjnych.

Duży wzrost zainteresowania sieciami domowymi - Home Networks, Home Networking - ma głębokie uzasadnienie w rozwoju Internetu i tanich technologii telekomunikacyjnych, niskich cenach układów ASIC, miniaturyzacji urządzeń, a także wsparciu ze strony producentów oprogramowania, układów scalonych i tradycyjnych urządzeń sieciowych. Trwają przeobrażenia środowiska pracy - Internet zmienia je w sposób nieodwracalny. Powstają niewielkie firmy z siedzibami w prywatnych domach i mieszkaniach. Dla nich sieci domowe są wręcz idealne.

Wielu analityków wyraża pogląd, że liczba rodzin posiadających więcej niż jeden komputer osobisty będzie rosła nawet szybciej niż liczba rodzin z jednym komputerem. Trend ten może się nasilić głównie dzięki potencjalnym użytkownikom w wieku poniżej 20 lat, zainteresowanym gwarantowanym dostępem do Internetu.

Czym właściwie są sieci domowe?

Sieci domowe cz.1

Jedna z wizji sieci domowej. Do jej urzeczywistnienia jeszcze daleko, ale nie tak, ażeby można było zakwestionować jej główne założenie.

Trudno na razie o jednoznaczną odpowiedź. Termin ten budzi rozmaite skojarzenia, zależne od środowisk. Nie lada sztuką jest zdefiniowanie tego, co się dopiero rodzi. Właściwie pojęcie sieci domowe oznacza bardziej pewną filozofię postępowania niż jednorodną i dojrzałą technologię sieciową. Nie wchodząc w szczegóły - sieć domowa to taka, która może się składać z wielu komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych połączonych ze sobą za pośrednictwem istniejącego okablowania telefonicznego i elektrycznego lub łączy bezprzewodowych.

Sieci domowe cz.1

Technologie dla sieci domowych. Wielopoziomowa sieć z rys.1 będzie tworzona w oparciu o te własnie technologie.

Jest to definicja raczej werbalna. Ważnym kryterium jest też rozmiar sieci. W zależności od aplikacji może on osiągać kilka lub kilkadziesiąt metrów. Jeszcze ważniejszy jest zbiór funkcji i usług, które użytkownik uzna za niezbędne, ale które będą możliwe do zrealizowania w środowisku domowym. Niezależnie od ich przyszłego kształtu już dzisiaj można być raczej pewnym, że będą się one składały z trzech różnych, komplementarnych sieci:

  • komputerowych (HomePNA, HomeRF, innych) - łączących PC, drukarki, skaner, faks, telefon itp.;

  • wypoczynku i rozrywki (IEEE 1394) - dla TV, wideo, stereofonii, DVD;

  • sterujących (PLC, Lonworks, CEBus, Echonet, X10) - dedykowanych ochronie zdrowia, bezpieczeństwu mieszkania czy domu, oświetleniu, ogrzewaniu, przełącznikom różnych urządzeń gospodarstwa domowego, automatyzacji zasłon itp.

    Taką złożoną sieć widać na rysunku 1. Na pierwszy rzut oka jest to sieć dla bogatych. Wrażenie takie wynika z nagromadzenia różnych urządzeń, z których przeciętni użytkownicy wybiorą zaledwie parę. Niemniej jednak urządzenia widoczne na tym rysunku znajdą się niebawem w handlu i prędzej czy później w powszechnym użyciu.

    Jak można zauważyć, sieć widoczna na wspomnianym rysunku mogła powstać według schematu przedstawionego na rysunku 2. I rzeczywiście mogła, ale tylko teoretycznie. W rzeczywistości urządzenie skupiające wszystkie interfejsy, w tym do bramy (Residential Gateway), jest dopiero w fazie projektu. Inne bramy rezydentne, łączące sieci domowe ze światem zewnętrznym za pośrednictwem xDSL, oferują: 3Com, Cisco System i kilka innych firm. Sieci domowe stają się punktem zainteresowania wielu renomowanych firm światowych.

    Nie wchodząc w szczegóły - sieć domowa to taka, która może się składać z wielu komputerów osobistych i urządzeń peryferyjnych połączonych ze sobą za pośrednictwem istniejącego okablowania telefonicznego i elektrycznego lub łączy bezprzewodowych.

    Sieci komputerowa i sterująca mogą używać różnych formatów ramek. W końcu jednak będą musiały dotrzeć do bloku niwelującego różnice protokołów i nośnika transmisyjnego. W przeciwnym razie nie będzie można na przykład z kuchni monitorować pokoju dziecka i ewentualnie włączyć lub wyłączyć oświetlenia. Nie będzie też można przeprowadzać regulacji czy sprawdzać zabezpieczenia przez Intranet czy Internet. Sterowanie mogłoby się odbywać z centralnej stacji sterującej lub ze stacji dołączonej do sieci. Sieci domowe - nie licząc ostatnich osiągnięć PLC (o czym dalej) - mogą zapewniać:

  • współdzielenie równoczesnego dostępu do Internetu. Każdy dom, w którym zainstalowano linię telefoniczną i kilka komputerów osobistych, może mieć dostęp do Internetu w tym samym czasie za pośrednictwem jednego konta internetowego, modemu i linii telefonicznej;

  • współdzielenie drukarek i urządzeń składowania danych, a także katalogu i plików. Komputery znajdujące się w różnych pomieszczeniach powinny mieć zapewniony dostęp do drukarek i dysków. Mogą też współdzielić miejsce na serwerze. Dla tych, którzy mieli już wątpliwą przyjemność przenoszenia z komputera na komputer dużych plików skopiowanych z Internetu, cecha ta wydaje się nader interesująca;

  • wspólną edukację, ale i gry wideo, dla wielu użytkowników. Domownicy często sięgają do gier komputerowych przeznaczonych dla co najmniej 2 użytkowników.

    Tworzenie koncepcji sieci domowych poprzedziły solidne badania, dzięki którym odkryto pewne wzorce zachowań. W Carnegie Mellon University powstał pionierski projekt nazwany HomeNet, który był próbą określenia domowego środowiska internetowego. Dzisiaj to już historia, która uczy, że sieci domowe są potrzebne i będą się rozwijały, za czym przemawiają względy ekonomiczne.

    Sieci te doczekały się też swojego fachowego pisma ilustrowanego. Warto o tym pamiętać, zwłaszcza w Polsce i krajach dawnego RWPG, gdzie rzetelny rachunek ekonomiczny musi wreszcie zastąpić dawne nakazy i nawyki.

  • W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200