Sieci Wi-Fi w architekturze SWAN

Cisco Systems przystąpiła do realizacji trzeciego etapu radiowej architektury SWAN (Structured Wireless-Aware Network) związanej z tworzeniem nowych rozwiązań sieci bezprzewodowych WLAN/Wi-Fi.

W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań sieciowych opartych na idei dostępu za pomocą „przełączników bezprzewodowych”, Cisco realizuje odmienną koncepcję strukturalnych sieci radiowych w architekturze SWAN – uwzględniającej fakt, że część sieci jest bezprzewodowa i wymaga specjalnej obsługi.

Architektura SWAN umożliwia bardziej bezpieczne wdrażanie sieci bezprzewodowych w przedsiębiorstwach i spójne zarządzanie całą siecią, zarówno w części bezprzewodowej jak w stacjonarnej. W pewnym sensie jest ona przeciwieństwem dotychczasowej idei przełączników bezprzewodowych, promowanych dotąd przez producentów i dostawców rozwiązań sieciowych.

Zobacz również:

  • YouTube będzie wymagać od twórców oznaczania filmów generowanych przez AI
  • Dlaczego warto korzystać z VPN w 2024 roku?

Sercem nowej architektury jest moduł WLSM (Wireless LAN Services Module) dla przełączników Catalyst 6500, który umożliwia zarządzanie 300 punktami dostępowymi Cisco Aironet i obsługuje do 6000 użytkowników. WLSM realizuje funkcje związane z zarządzaniem siecią, które obejmują: szybki roaming w ramach sieci bezprzewodowej, separację do 16 odrębnych grup użytkowników ruchomych (personel stały, goście i pracownicy tymczasowi) oraz realizację bezpieczeństwa związanego z tym podziałem. WLSM pozwala na korzystanie przez grupy użytkowników ruchomych z usług przełączników Catalyst – zarówno wbudowanych (kształtowanie i filtrowanie ruchu), jak i realizowanych przez moduły dodatkowe (firewall, IDS, VPN, inne).

Oprogramowanie zarządzające Cisco WLSE v. 2.7 (Works Wireless LAN Solutions Engine), współpracujące z WLSM, umożliwia zarządzanie częścią radiową sieci poprzez automatyczny lub półautomatyczny dobór mocy nadawania punktów dostępowych, automatyczny pomiar pokrycia radiowego obiektu przez punkty dostępowe i stacje końcowe oraz na automatyczne wypełnianie luk w pokryciu radiowym w wypadku awarii punktu dostępowego. Ważną funkcją modułu jest zapewnienie redundancji punktów dostępowych i wykrywanie obcych (nieautoryzowanych) źródeł sygnału radiowego.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200