Sieci WLAN - bezprzewodowe gigabity

W poszukiwaniu nowych zasobów częstotliwości

Dostawcy nowej generacji rozwiązań bezprzewodowych podzielili się na wspierających częstotliwość 5 GHz lub 60 GHz. W przypadku pierwszej z wymienionych ( 5 GHz specyfikowane w 802.11ac) zakłada się uzyskiwanie szybkości na poziomie 1 Gb/s. Druga (częstotliwość 60 GHz specyfikowana jako 802.11ad) powinna umożliwić transmisje na poziomie nawet 7 Gb/s. Użyteczna przepustowość dla nowych specyfikacji Wi-Fi zależy od wielu czynników, a w szczególności liczby wykorzystywanych jednocześnie kanałów oraz strumieni danych i anten.

Sieci WLAN - bezprzewodowe gigabity

Porównanie trzech technologii

Specyfikacja dotycząca produktów Wi-Fi pracujących na częstotliwości 60 GHz jest zmodyfikowaną wersją normy 802.11ac. Pasmo 60 GHz jest wolne i nowa alokacja kanałów powinna wspierać szybkie połączenia infrastruktury bezprzewodowej do sieci przedsiębiorstwa. Wyższa częstotliwość oznacza mniej zakłóceń oraz większą użyteczną szerokość kanału. Urządzenia oparte na normie 802.11ad umożliwiają zestawianie połączeń tylko w ograniczonym zasięgu (kilkunastu metrów). Może to oznaczać, że konieczne okaże się skonstruowanie inteligentnych urządzeń, potrafiących automatycznie przełączać się pomiędzy standardami 802.11ac i 802.11ad, w zależności od tego, co klient zamierza zrobić: przenosić dane na dysk sieciowy, oglądać film z lokalnego źródła VoD, czy komunikować się z innym klientem Wi-Fi?

Czy to początek końca 802.11n?

Na przeszkodzie rozprzestrzeniania się standardów 802.11ac i 802.11ad mogą stanąć regulacje obowiązujące w różnych krajach, gdzie - jak wiadomo - istnieją znaczące różnice w alokacji zasobów częstotliwości 5 GHz. Ponadto, występują ograniczenia dotyczące szerokości kanału oraz możliwości ich łączenia. Może to skutkować ograniczonym dostępem do pewnych możliwości i funkcjonalności, w zależności od geograficznego rejonu instalacji. Liczba opcji konfiguracyjnych i technologii może okazać się jednocześnie wyzwaniem dla użytkownika. Liczba nadajników i odbiorników nie jest jedynym wyzwaniem przy wdrażaniu technologii. Nie ma również konkretnej implementacji technologii formowania wiązki. Dlatego jest jeszcze sporo pracy przed zespołami zajmującymi się standaryzacją 802.11ac oraz 802.11ad.

Do czasu zakończenia ratyfikacji standardów, producenci powinni skupić się na rozwoju obecnie oferowanych produktów, w czym pomogą z pewnością doświadczenia użytkowników testujących sprzęt oparty na wstępnych specyfikacjach. Jeżeli więc planujemy lub jesteśmy w trakcie aktualizacji do 802.11n, nie mamy się czym martwić. Ta specyfikacja jest nadal ulepszana w zakresie agregacji i formowania wiązki. Warto pamiętać, że nowe standardy będą wstecznie kompatybilne z 802.11n, lecz w takim trybie nie wykorzystamy zalet nowej specyfikacji. Będzie to po prostu hybryda dwóch punktów dostępowych - jednego pracującego wg normy 802.11n i drugiego wykorzystującego 802.11ac lub 802.11ag.

Prace standaryzacyjne nad obiema specyfikacjami (802.11ac oraz 802.11ad) prowadzi organizacja IEEE. Nie należy spodziewać się pojawienia gotowych standardów w 2012 r. Z pewnością dostawcy oraz Wi-Fi Alliance dążyć będą i umożliwią wprowadzenie na rynek produktów zbliżonych do ostatecznej wersji. Na podstawie obserwacji poprzednich procesów standaryzacyjnych można stwierdzić, że wystarczy zmiana oprogramowania, by móc wykorzystywać funkcjonalności sprecyzowane w ostatecznej wersji specyfikacji.

Co z siecią w pełni bezprzewodową?

W przedsiębiorstwach rośnie akceptacja dla wdrażania standardu 802.11n, oferującego wysoką przepustowość oraz możliwie przewidywalne parametry pracy. Jednakże postawienie tezy o niezbędności w pełni bezprzewodowej sieci przedsiębiorstwa, nadal jednak napotka na wiele przeszkód i wydaje się nieco przedwczesne. Sprawy nie rozwiąże coraz większa liczba punktów dostępowych. Analityk Paul DeBeasi (Gartner) twierdzi, że 80% nowo zainstalowanych sieci WLAN będzie przestarzała do 2015 r. z powodu braku odpowiedniego planowania. Zespoły IT potrzebują ekspertyz bezprzewodowości oraz narzędzi pozwalających projektować i monitorować problemy występujące w WLAN, włączając w to monitorowanie i rozwiązywanie problemów z częstotliwościami radiowymi. Modernizacje i rozwój sieci, wynikające ze wzrostu wymagań aplikacji, stwarzają przedsiębiorstwom możliwość ponownej oceny przewodowych inwestycji. Z pewnością część z nich dzięki Wi-Fi będzie w stanie zredukować sieć przewodową i koszty jej utrzymania, nawet jeżeli hasło całkowicie bezprzewodowego przedsiębiorstwa pozostaje głównie argumentem marketingowców WLAN.


TOP 200