Sieci PAN według IEEE 802.15

Grupa robocza IEEE 802.15 Working Group zajmuje się określeniem nowych standardów, które mają być użyte w sieciach PAN ($Personal Area Network$).

W standardach opracowanych dla sieci bezprzewodowych, jak na przykład IEEE 802.11b i Bluetooth, położono nacisk na jakość usług i bezpieczeństwo. Ale komitet normalizacyjny IEEE pracuje także nad innymi protokołami transmisji bezprzewodowej. Grupa robocza IEEE 802.15 Working Group zajmuje się określeniem nowych standardów, które mają być użyte w sieciach PAN (Personal Area Network). Obok zagadnień związanych z bezpieczeństwem i jakością usług, nowe standardy obejmują problematykę taką, jak wartość poboru mocy, złożoność i wymiary urządzeń oraz ich koszty. Ma w ten sposób powstać tanie urządzenie bezprzewodowe o niewielkim zasięgu.

Grupa robocza postawiła sobie za cel rozwiązanie trzech problemów. Po pierwsze chce uzyskać równowagę między kosztami, zasięgiem i pasmem. Po drugie ma umożliwić współdziałanie z innymi urządzeniami bezprzewodowymi. I po trzecie - zapewnić bezpieczeństwo w środowisku z roamingiem.

Zobacz również:

  • Inteligentne ubrania obsłużą łączność z urządzeniami wearable
  • Zoom oferuje nową, rozszerzoną platformę komunikacyjną

Dla urządzeń funkcjonujących w bezprzewodowej sieci PAN w standardzie 802.15 zdefiniowano specyfikacje dla podwarstwy MAC i warstwy fizycznej.

Warstwa fizyczna transmituje sygnały w jednym z kilku kanałów w pasmie 2,4 GHz. Specyfikacje MAC definiują format wiadomości i procedurę bezpiecznego ustalania sieci PAN. Bezprzewodowe sieci PAN składają się z dynamicznych grup liczących nie więcej niż 255 urządzeń oddalonych od siebie do ok. 10 m.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200