Sieci IoT zyskały nowego sprzymierzeńca – układ Atom E3900

W sieciach IoT (Internet Rzeczy) instalowane są coraz częściej urządzenia, które mają „oczy”, „uszy”, a nawet podejmują za nas decyzje. W urządzenia takich muszą się znajdować najwyższej klasy procesory, zdolne wpierać tego rodzaju funkcjonalności. W tym tygodniu w ofercie Intela pojawił się układ, który nadaje się idealnie do projektowania tego rodzaju urządzeń.

To procesor Atom oznaczony symbolem E3900. Intel zapowiada jednocześnie, że wkrótce wprowadzi na rynek kolejny układ tej linii, zaprojektowany tym razem z myślą o przemyśle motoryzacyjnym. Będzie on oznaczony symbolem A3900 i znajdzie zastosowanie głównie w komputerach instalowanych w samochodach.

Według Intela procesory E3900 i A3900 prezentują zupełnie nową jakość. Chodzi o to, iż jest to zapowiedz tego, że układy kolejnej generacji obsługujące aplikacje IoT będą nie tylko monitorować otoczenie, ale reagować na określone zdarzenia.

Zobacz również:

  • Intel może opóźnić premierę 3 nm układów Core
  • Intel optymalizuje zużycie energii kart graficznych z rodziny Arc

Będą np. w stanie włączyć w samochodzie automatycznie hamulce wtedy, gdy przed jego maską pojawi się w pewnym momencie jakiś niezidentyfikowany obiekt – dajmy na to pieszy czy inny samochód. Będą też mogły zatrzymać np. linię produkcyjną jakiegoś elementu wtedy, gdy jeden z parametrów nie spełni określonych wymogów.

Układ E3900 przetwarza dane prawie dwa razy szybciej niż podobny układ Atom poprzedniej generacji. Przetwarza przy tym grafikę 3D trzy razy szybciej i może renderować jednocześnie obrazy 4K Ultra HD wyświetlane na trzech niezależnych wyświetlaczach. Może więc obsługiwać jednocześnie wirtualny dashboard samochodu oraz dwa monitory, na których pasażerowie siedzący na tylnich siedzeniach mogą oglądać filmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200