Sieć w firmie, w jakie technologie warto inwestować?

Bezprzewodowy standard 802.11ac, technologie 2,5G/5G i systemy sieci SDN sterowanych programowo to obecnie najważniejsze nowości o których trzeba pamiętać planując budowę lub modernizację sieci.

Rozwój usług dostępnych z poziomu chmury, pojawienie się Big Data, wysoko skalowalnych centrów danych, wymaga specjalnego podejścia i ponownego zdefiniowania sieci w przedsiębiorstwach. Wyzwaniem dla administratorów jest wdrożenie nowych technologii i standardów, stworzonych do zwiększenia i optymalizacji pojemności sieci oraz bezpieczeństwa i elastyczności przy zachowaniu rozsądku w generowaniu kosztów.

Wirtualizacja sieci i serwerów zmienia sposoby działania organizacji. Coraz częściej wymagane jest zapewnienie szybkiego dostępu do zasobów, umieszczonych poza centralną lokalizacją przedsiębiorstwa. Dobrze skonstruowana sieć powinna zapewniać niskie opóźnienia i wystarczającą wydajność do obsługi wymagań dostępu do najczęściej stosowanych w tym wypadku systemów chmurowych. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka technologii, które pomogą w osiąganiu zwiększających się wymagań.

Sieci bezprzewodowe to obecnie standard 802.11ac

Niezwykle ważna w przypadku sieci bezprzewodowych będzie szybka adaptacja standardu 802.11ac. Tablety i telefony coraz częściej stają się niezbędnym narzędziem pracy. Ilość mobilnych urządzeń wzrasta, wiec warto zastanowić się jak jednocześnie rejestrować, zabezpieczać i kontrolować mobilne zasoby oraz dostęp do informacji. Standard IEEE 802.11ac jest trzy razy szybszy niż jego poprzednik 802.11n. Zaletą jest fakt, że nadal zachowuje wsteczną kompatybilność z urządzeniami 802.11n oraz 802.11b/g/a. Zgodnie z danymi Infonetics Research sprzedaż urządzeń 802.11ac wzrosła 10 krotnie w ubiegłym roku w stosunku do roku 2013. Obecnie należy zdawać sobie sprawę, że plan wdrożenia 802.11ac nie powinien zostać odkładany na później.

Sieci przewodowe 2,5G/5G

Z punktu widzenia sieci przewodowych istotne staną się technologie 2,5G oraz 5G. Wraz z pojawieniem się bezprzewodowego standardu 802.11ac Wave2, ruch przesyłany z punktów dostępowych do sieci może przekroczyć kilka Gb/s, co będzie wymagało zarówno od punktu dostępowego, jak i przełącznika, portów o prędkości przekraczającej obecnie popularne 1G. Ze względu na ograniczenia w postaci okablowania kategorii 5e/6, większość administratorów poszukuje technologii pośredniej pomiędzy 1G oraz 10G, która będzie funkcjonowała w ramach istniejącego okablowania. Standard 802.11ac Wave2 teoretycznie zaoferuje prędkość na poziomie 6,93 Gb/s. W większości sieci położone kable pozwalają osiągać prędkość 1 Gb/s, ale umożliwią także adaptację technologii 2,5G/5G. Większość propozycji technologii 2,5G/5G umożliwia uruchomienie połączeń na istniejących kablach kategorii 5e/6. Zakładane w ramach grupy roboczej IEEE 802.3 parametry przewidują pracę technologii 2,5G na kablu kategorii 5e o maksymalnej długości 100 m oraz 5G na kablu kategorii 6 o maksymalnej długości 100 m.

W ramach centrów danych stosowane będą głównie technologie przewodowe 25G, 50G, 100G. Operatorzy muszą budować sieci, które zapewnią maksymalną skalowalność. Analitycy przewidują, że najwięksi operatorzy będą wdrażali technologię 100G Ethernet, natomiast technologie 25G oraz 50G pozostaną w zainteresowaniu mniejszych organizacji. Konsorcjum 25G/50G Ethernet Consortium tworzy specyfikację połączeń 25G/50G Ethernet, która będzie dostępna dla wszystkich producentów sprzętu, Umożliwi to szybkie tworzenie i rozwijanie rozwiązań, które będą kompatybilne. Standard 25G/50G może wydawać się krokiem wstecz, ponieważ istnieją technologie 40G/100G Ethernet, ale koszty wdrożenia tych nowych rozwiązań będą zdecydowanie niższe, szczególnie w przypadku serwerów w centrach danych. Przykładowo kable dla 25G mają podobną strukturę do okablowania 10G. Podobnie jest z okablowaniem dla technologii 50G oraz 40G, natomiast wzrost wydajności wynosi 25%.

SDN to przede wszystkim możliwość automatyzacji

Szczególną uwagę warto zwrócić na rozwijające się technologie SDN (Software Defined Networks) oraz darmowe rozwiązania sieciowe (Open-Source Networking). Coraz więcej urządzeń – przeważnie przełączników – pozwala na instalację niezależnego od sprzętu, sieciowego systemu operacyjnego. Możliwość wprowadzenia niezależnego sieciowego systemu operacyjnego pozwala programistom współpracować w rozwoju funkcjonalności i generować niesamowity postęp w oprogramowaniu urządzeń sieciowych. Gartner przewiduje, że część elementów technologii open-source w urządzeniach sieciowych będzie wykorzystywana przez 95% najważniejszych organizacji do końca 2015 roku. Klienci szukają systemów, które będą mogły być wykorzystywane w sposób bardziej zautomatyzowany niż dotychczas, dzięki wprowadzeniu rozwiązań SDN.

Choć trzeba przyznać, że większość firm podchodzi z rezerwą do inwestycji w rozwiązania SDN, ale na pewno jest to technologia, której możliwości nie można zlekceważyć.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200