Sieć na wiele sposobów

Novell przedstawia szczegóły dotyczące kolejnych wersji systemu NetWare.

Novell przedstawia szczegóły dotyczące kolejnych wersji systemu NetWare.

Dwuletni plan rozwoju NetWare to odpowiedź Novella na spekulacje dotyczące przyszłości popularnego sieciowego systemu operacyjnego, jego pozycjonowania w stosunku do rozwiązań konkurencji, jak również miejsca NetWare w nowej strategii Novella opartej na usługach katalogowych.

Novell zamierza dostarczyć kilka rozszerzeń NetWare 5.x, które umożliwią systemowi lepszą pracę na serwerach wieloprocesorowych i w mieszanych środowiskach sieciowych. W przyszłym roku firma wprowadzi na rynek nową, długo oczekiwaną wersję NetWare 6, znaną pod kryptonimem Six-Pack i obsługującą serwery wyposażone nawet w 32 procesory. W roku 2001 na rynek ma trafić również pierwszy 64-bitowy NetWare, przeznaczony do pracy na serwerach z procesorami Itanium.

Poprawki w kawałkach

Novell zamierza udostępnić trzy pakiety Enhancement Pack rozszerzające funkcjonalność, skalowalność i wydajność sieciową dostępnych już na rynku wersji NetWare 5.x.

Pierwszy pakiet IP Enhancement Pack wzbogaci system o zmodyfikowane wersje komponentów sieciowych wykorzystujących potencjał serwerów wieloprocesorowych. File Protocol Enhancement Pack rozszerzy możliwości serwerów NetWare o obsługę klientów Macintosh oraz innych wykorzystujących protokół CIFS (Common Internet File System). Nie będzie ona jednak obsługiwać rozproszonego sieciowego sytemu plików DFS (Distri- buted File System) wprowadzonego przez Microsoft wraz z Windows 2000.

Ostatnim z pakietów rozszerzających ma być Directory Service Enhancement Pack, zawierający zaktualizowaną wersję usług katalogowych eDirectory, pozwalającą użytkownikom m.in. na partycjonowanie usług katalogowych, a także rozdzielanie i łączenie struktur katalogowych.

Systemy dla wymagających

Najbardziej wymagającym użytkownikom Novell zaoferuje w pierwszej połowie przyszłego roku system NetWare 6 - zoptymalizowany do budowania wysoko wydajnych serwisów internetowych. NetWare 6, znany dotychczas pod roboczą nazwą Six-Pack i zapowiadany od trzech lat, umożliwi łączenie serwerów NetWare w klastry składające się z maksymalnie 32 serwerów. Jednocześnie każdy z serwerów będzie mógł być wyposażony w 32 procesory - podobnie jak w przypadku konkurencyjnego systemu Windows 2000 Datacenter Server.

Podstawą tego systemu będą usługi plikowe Novell Storage Services (NSS), umożliwiające skalowanie do milionów wolumenów dyskowych, z których każdy będzie mógł mieć ok. 8 TB pojemności. Zmodyfikowana wersja NSS będzie też obsługiwać mechanizm DFS.

Również w przyszłym roku na rynek ma trafić Modesto - 64-bitowa wersja NetWare. System ten będzie zbudowany w innej architekturze niż dostarczany obecnie NetWare. Będzie go można budować "z klocków", wzbogacając zoptymalizowane jądro systemowe o różne moduły w zależności od przeznaczenia serwera, na którym będzie on pracował.

Novell zapowiedział, że Modesto po raz pierwszy komercyjnie zostanie zastosowany w dedykowanym urządzeniu buforującym. Podobnie jak obecne urządzenia z systemem Novell Internet Caching System (NICS), nie będzie ono dostarczane przez Novella, lecz przez producentów serwerów, z którymi podpisuje on umowy OEM. Później na rynek ma trafić kolejne dedykowane urządzenie wyposażone w Modesto i pełniące funkcję serwera udostępniającego pliki z wykorzystaniem wszystkich znanych protokołów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200