Sieć na odpowiednim poziomie

Inicjatywa CSI umożliwi zagwarantowanie określonego pasma transmisji zarówno w sieciach lokalnych, jak i rozległych.

Inicjatywa CSI umożliwi zagwarantowanie określonego pasma transmisji zarówno w sieciach lokalnych, jak i rozległych.

Firmy 3Com, Newbridge Networks oraz Siemens AG uzgodniły wszystkie szczegóły dotyczące implementacji standardów komunikacyjnych, gwarantujących określoną jakość usług sieciowych (Quality of Service - QoS) przy transmisjach IP, realizowanych za pośrednictwem sieci lokalnych i rozległych.

Inicjatywa określająca wspólnie ustalone zasady implementacji standardów nazwana została Carrier Scale Internetworking (CSI). Jej obsługa będzie wdrożona zarówno w sprzęcie, jak i oprogramowaniu wymienionych firm, co zapewni kompatybilność oferowanych przez nie produktów.

Technologia opracowana w ramach inicjatywy CSI jest oparta na standardzie Multi-Protocol over ATM (MPOA), który określa, w jaki sposób pakiety IP, IPX i inne mają być przesyłane w sieci ATM. CSI wymaga pewnych niestandardowych rozszerzeń MPOA, tak aby zintegrować usługi QoS sieci WAN z takimi samymi usługami w ramach sieci LAN.

3Com, Newbridge i Siemens zaprosiły także inne firmy do uczestnictwa w inicjatywie CSI, argumentując, że jest to sposób budowania standardu, który zagwarantuje użytkownikom realizację transmisji o określonych parametrach nie tylko w sieciach LAN, pracujących na bazie urządzenia jednego producenta, ale także poprzez sieci publiczne.

W rozwiązaniu CSI każdy pakiet IP oznaczany jest dodatkową etykietą, która zawiera informacje o wymaganym poziomie jakości transmisji. To, jaki priorytet będzie miał taki pakiet, zależy od konfiguracji sieci określonej przez administratora. Etykieta może być "przyczepiana" do pakietu już na stacji roboczej użytkownika - przez kartę sieciową, za pośrednictwem której komputer włączony jest do sieci. Znacznik ten jest następnie odczytywany i konwertowany na standard definiujący poziom jakości usług w sieci ATM.

Za odczyt i konwersję etykiety odpowiada specjalna wysoko wydajna stacja robocza, która może być zainstalowana w dowolnym miejscu sieci. Otwiera ona określony kanał wirtualny SVC (Switched Virtual Circuit) dla każdego oznakowanego ciągu danych IP.

Pierwsze produkty oferujące praktyczną realizację inicjatywy CSI zapowiadane są na koniec br. W tym samym czasie firmy pracujące nad nowym standardem zaproponują odpowiednim komitetom normalizacyjnym rozszerzenia standardu MPOA, które są niezbędne do realizacji usług Quality of Service na granicy sieci LAN i WAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200