Sieć na dziś i jutro

Dostosuj się do oczekiwań

O rzeczywistym obciążeniu sieci decydują uruchamiane w niej usługi i aplikacje. One też powinny mieć największy wpływ na jej architekturę. Systemy typu klient/serwer zajmują z reguły relatywnie dużą część pasma sieciowego - niestety, najczęściej w wyniku błędnych założeń ich twórców. Przewidując wdrożenie kilku tego typu systemów, warto zabezpieczyć jak najszerszą ścieżkę między serwerem a aplikacjami klienckimi - w skrajnym przypadku nawet przez wydzielenie do ich obsługi dedykowanego przełącznika dystrybucyjnego.

Wymagania aplikacji WWW są nieco inne. Dane pomiędzy przeglądarką a serwerem WWW przesyłane są częściej niż w przypadku systemów klient/serwer, lecz w mniejszych porcjach. Kluczowe znaczenie ma zapewnienie sprawnej wymiany danych w segmencie przeznaczonym dla serwerów WWW, serwerów aplikacji i baz danych. Najmniej wymagające pod względem pasma sieciowego są aplikacje terminalowe: znakowe, a nawet graficzne - 20-30 Kb/s to w porównaniu z typowymi systemami klient/serwer naprawdę niewiele. Również i w tym przypadku najistotniejsze jest zapewnienie szerokiego pasma w segmencie serwerowym.

Dziel i rządź

Architektura odpowiadająca wymogom stawianym przez aplikacje to podstawowy, lecz nie jedyny wymóg wobec skalowalnej sieci. Dobrze zaprojektowaną sieć trzeba jeszcze odpowiednio skonfigurować.

Jedną z technik umożliwiających oszczędne gospodarowanie zasobami sieci jest jej segmentacja przez odpowiednią konfigurację przełączników. Efektem segmentacji jest podział sieci na podsieci wirtualne, pomiędzy którymi ruch jest routowany (bądź nie) przez zewnętrzny router lub też - coraz częściej - wbudowane w przełącznik funkcje przełączania w warstwie trzeciej. Historycznie rzecz biorąc, segmentacja sieci służyła ograniczeniu kolizji w transmisji typu half-duplex oraz ograniczeniu zasięgu ruchu typu broadcast. W dobie sieci Fast Ethernet wielu administratorów wciąż stosuje segmentację - przede wszystkim z powodów bezpieczeństwa: oddzielne segmenty tworzone są zazwyczaj dla zarządu, służb finansowych oraz oczywiście do zarządzania serwerami i urządzeniami sieciowymi. Segmentacja to także wygoda w zarządzaniu.

Sposobem na zapewnienie sieci odpowiedniej skalowalności jest uruchomienie w przełącznikach mechanizmów priorytetyzacji ruchu i/lub funkcji QoS. W rezultacie najważniejsze dla firmy aplikacje zawsze będą mieć dostęp do pasma, a mniej istotne poczekają.

Jak zbudować skalowalną sieć lokalną?
  • projektuj sieć pod kątem architektury przyszłych usług i aplikacji

  • określ kierunki rozwoju firmy na najbliższe 3-5 lat i ich potencjalne konsekwencje dla konstrukcji sieci

  • dziel sieć na warstwy: szkieletową, dystrybucyjną i dostępową

  • stosuj funkcje QoS

  • unikaj urządzeń o zamkniętej konstrukcji - zwłaszcza w szkielecie i warstwie dystrybucyjnej

  • unikaj rozwiązań niezgodnych ze standardami

TOP 200