Sieć bez kabli? Proszę bardzo

Czy można zbudować w firmie sieć komputerową, nie instalując w budynku żadnego strukturalnego okablowania, z usług której będą mogły korzystać zarówno stacjonarne pecety jak i notebooki wyposażone w interfejsy WLAN. Tak, jest to możliwe dzięki ciekawemu urządzeniu oferowanemu przez FireTide Inc.

Podstawowa zaletą rozwiązań WLAN jest oczywiście to, że mobilni klienci komunikują się z siecią LAN drogą radiową (za pośrednictwem punktów dostępu), nie używając żadnego okablowania. Jednak punkt dostępu musi już być zawsze wyposażony w port RJ-45, do którego trzeba podłączyć przez skrętkę UTP przełącznik pracujący w sieci LAN, która jest też oparta na okablowaniu miedzianym. A czy istnieje sposób na to, aby pozbyć się w ogóle okablowania. Tak, jest to możliwe.

Firma ma w swojej ofercie urządzenie noszące nazwę HotPoint Wireless Mesh Router, którego można użyć do zbudowania bezprzewodowej sieci opartej na standardzie 802.11b. Sieć ma topologię kraty.

Zobacz również:

HotPoint Wireless Mesh Router to bezprzewodowy ruter. Wystarczy zainstalować w firmie kilka takich ruterów (zainstalować, to znaczy podłączyć do najbliższego gniazda AC) i już mamy sieć komputerową opartą na topologii kraty. Wszystkie rutery konfigurują się automatycznie i są ze sobą w stałej łączności, wymieniając dane drogą radiową. Aby stacjonarny pecet mógł korzystać z usług takiej sieci, wystarczy go podłączyć do portu Ethernet wbudowanego w urządzenie.

A co z notebookami wyposażonymi w interfejs WLAN. Trzeba po prostu kupić standardowy punkt dostępu i dołączyć go też do rutera. Notebook komunikuje się z punktem dostępu, punkt dostępu wymienia dane w ruterem, który wymienia następnie dane z innym ruterem, udostępniając w ten sposób mobilnemu użytkownikowi interesujące go zasoby i usługi.

Rozwiązanie charakteryzuje się tym, że sieć jest odporna na awarie. Jeśli ruter HotPoint zostanie wyłączony lub ulegnie awarii, jego zadania zostaną przejęte przez pozostałą część sieci i zadanie klienta zostanie obsłużone.

Ruter nie jest drogi. Kosztuje 799 USD. FireTide zapowiada, że kolejny model rutera będzie zawierać punkt dostępu, co uprości proces konfigurowania sieci. Firma pracuje też nad ruterem wspierającym szybsze wersje standardu 802.11. Więcej szczegółów można znaleźć na witrynie www.firetide.com .


TOP 200