Sieć bez kabla

JetEye umożliwia realizację bezprzewodowej łączności.

JetEye umożliwia realizację bezprzewodowej łączności.

Jeszcze kilka lat temu komunikacja bezprzewodowa oparta na transmisji danych w paśmie podczerwieni wzbudzała ogromne zainteresowanie. Zastanawiano się nawet, w jaki sposób może ona zmniejszyć plątaninę kabli przy każdym komputerze, zastępując np. niezbędne połączenia komputera z drukarką, siecią czy monitorem.

Jednak kiedy technologia stała się już powszechnie dostępna, zapomniano o tych planach. Stało się tak z kilku powodów. Przede wszystkim komunikacja za pośrednictwem podczerwieni wymaga, aby obie końcówki takiego wirtualnego łącza „widziały się” nawzajem. Ponadto nie mogą się one znajdować w zbyt dużej odległości od siebie (zazwyczaj do kilku metrów). I co najważniejsze, technologia sieciowa tak bardzo się rozwinęła, że wolna komunikacja za pośrednictwem podczerwieni nie jest już w stanie konkurować z coraz szybszymi i tańszymi kartami sieciowymi.

Niemniej jednak większość nowych komputerów przenośnych wyposażonych jest już w port pozwalający na komunikację za pomocą pasma podczerwieni. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że umożliwia ono komunikowanie z praktycznie dowolnymi urządzeniami, wyposażonymi w taki port, i nie wymaga odpowiedniego kabelka, interfejsu itp. Obsługa takiej transmisji jest realizowana programowo za pomocą odpowiedniego sterownika dostarczanego przez producenta urządzenia, z którym odbywa się komunikacja.

Sieć bezprzewodowa

Użytkownicy, którzy mają wyposażone w port podczerwieni i chcą podłączyć je do , a jednocześnie nie zakupili jeszcze odpowiedniej karty sieciowej, mogą zaopatrzyć się w produkt JetEye Net Plus firmy Extended Systems. Urządzenie to wyposażone jest w port podczerwieni, a także złącza do sieci komputerowej (Ethernet lub Token Ring – zależnie od wersji urządzenia) oraz drukarki. Dzięki temu użytkownik, po zainstalowaniu na komputerze dostarczanych z JetEye sterowników, może bezprzewodowo komunikować się zarówno z siecią komputerową, jak i drukarką.

Niestety, dołączone do urządzenia sterowniki przeznaczone są wyłącznie dla systemu Windows 95. Użytkownicy wykorzystujący na swoich komputerach Windows NT Workstation nie będą więc mogli korzystać z funkcji oferowanych przez JetEye.

Notebook wyposażony w port podczerwieni nie powinien znajdować się dalej niż w odległości jednego metra od odbiornika/nadajnika podczerwieni. Na szczęście jest on wyposażony we własny długi kabel łączący go z właściwym urządzeniem JetEye, co pozwala swobodnie umiejscowić go na biurku.

O nawiązaniu połączenia użytkownik informowany jest na dwa sposoby: na pasku zadań systemu Windows 95 pojawia się charakterystyczna ikona nadajnika i niezależnie od tego na urządzeniu JetEye zapala się dioda informująca o realizowanej pomyślnie łączności.

Jeśli odległość między komputerem przenośnym a odbiornikiem podczerwieni jest nie większa niż jeden metr, to w komunikacji nie przeszkadzają nawet porozrzucane na biurku kartki ograniczające częściowo „widzialność” obu końców linii komunikacyjnej.

Możliwości

JetEye Net Plus może zastąpić połączenie komputera z siecią za pośrednictwem standardowej karty sieciowej Ethernet, aczkolwiek oferuje on przepustowość ponad dwukrotnie mniejszą niż sieć Ethernet (maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 4 Mb/s).

Urządzenie pozwala łączyć się z siecią za pomocą praktycznie dowolnych protokołów sieciowych: TCP/IP, IPX i NetBEUI, co pozwala na realizację łączności z każdym rodzajem serwerów. Wyposażone jest też we własny port Centronics, co umożliwia wykonywanie wydruków bez fizycznego łączenia notebooka z drukarką.

JetEye Net Plus jest urządzeniem atrakcyjnym, ale trudno mu konkurować ze standardowymi kartami sieciowymi, które sprzedawane są w niższej lub tej samej cenie i oferują jednocześnie bardziej niezawodną komunikację. Jest to raczej gadżet dla wygodnickich niż urządzenie, które ma szansę zastąpić kartę sieciową. Jeśli dodatkowo weźmie się pod uwagę fakt, że JetEye zajmuje większą powierzchnię niż okablowanie, które ma zastępować, łatwo dojść do wniosku, że jego stosowanie mija się z celem.

<hr size=1 noshade>JetEye Net Plus

Urządzenie pełniące funkcję interfejsu sieciowego i serwera wydruku dla komputerów komunikujących się za pośrednictwem podczerwieni.

Obsługiwany system operacyjny: Windows 95

Producent: Extended Systems

http://www.extendsys.com

Dystrybutor: Polcentrix

ul. Lotników 32/46, Warszawa

tel. (0-22) 47 00 82.

Cena: 439 USD


TOP 200