Sieć TPSA pod lupą

Konfiguracja urządzeń, obsługujących łącza TPSA do światowych zasobów internetu znalazła się pod obserwacją - biegły sądowy z zakresu informatyki, komornik oraz asesor wyznaczeni przez sąd rejonowy w Warszawie zbadali, jak funkcjonuje centrum systemów teleinformatycznych TPSA. Kontrola związana jest ze zgłaszanym już wielokrotnie problemem ograniczania przez operatora ruchu z zagranicy.

Informacje podajemy za "Pulsem Biznesu". Przypomnijmy, że na zbyt wygórowane ceny dostępu do sieci TPNet skarżyli się już dawno temu dostawy internetu i portale. Słowa rozżalenia pojawiały się również w momentach, gdy operator ograniczał ruch firmie, która zdecydowała się na korzystanie z zagranicznych łączy. W ramach protestu przeciwko takim praktykom operatorzy i portale zawiązały wspólną koalicję (więcej o tym wydarzeniu tutaj ). To jednak nie wpłynęło na zmianę działań TPSA.

W związku z tym jeden z portali - o2.pl - postanowił złożyć wniosek do sądu, na mocy którego biegli mogli zbadać sposób funkcjonowania łączy operatora. Tym samym w centrum telekomunikacyjnym TPSA pojawił się biegły sądowy z zakresu informatyki, by wykonać kopię konfiguracji urządzeń obsługujących ruch zagraniczny.

Zobacz również:

  • Hotspot z telefonu czy dedykowany router - główne wady i zalety
  • Sieć 5G to nie tylko wydajność - nowa infrastruktura oszczędzi prąd

Zebrane materiały mają zostać przedstawione Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie dostępu do sieci TPNET.

Portale mają nadzieję, że UOKiK wyda TPSA zakaz blokowania ruchu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200