Sicos i Sictec z Xecosa

Szwajcarska firma XECOS z Wadenswil koło Zurychu zajmuje się dystrybucją akcesoriów komputerowych Sicos oraz Sictec. Jest chyba jedyną firmą szwajcarską, która miała swoje stoisko na tegorocznym Infosystemie. Jej oferta na polski rynek to myszy komputerowe, skanery oraz UPS-y.

Szwajcarska firma XECOS z Wadenswil koło Zurychu zajmuje się dystrybucją akcesoriów komputerowych Sicos oraz Sictec. Jest chyba jedyną firmą szwajcarską, która miała swoje stoisko na tegorocznym Infosystemie. Jej oferta na polski rynek to myszy komputerowe, skanery oraz UPS-y.

Myszy z dopalaczem

Pierwszym ciekawym rozwiązaniem firmy Sicos są niecodzienne myszki. Poza standardowymi trzema klawiszami mają one umieszczony po lewej stronie obudowy dodatkowy przycisk, który służy do zmiany prędkości przesuwania wskaźnika po ekranie. W przypadku wolnego ruchu po naciśnięciu tego dodatkowego przycisku zostaje on jeszcze bardziej spowolniony, co może być użyteczne w przypadku np. prac z rysunkami wymagającymi znacznej precyzji. Gwałtowniejszy ruch myszą powoduje natomiast efekt przeciwny: wskaźnik w takim przypadku porusza się bardzo szybko, co szczególnie przydaje się przy pracy z monitorem o dużej rozdzielczości w razie potrzeby przemieszczenia się z centralnej części ekranu do menu umieszczonego w jego lewym górnym rogu.

Na pewno praca z takimi myszkami wymaga pewnej wprawy, przede wszystkim przyzwyczajenia, ale wydaje się być szczególnie użyteczna przy wszelkich pracach typu DTP oraz graficznych.

W projektowaniu myszek dla firmy Sicos brał także udział znany stylista - Luigi Colani. Jego myszka o opływowych kształtach łączy w sobie elegancję oraz wymogi ergonomii. Sicos podkreśla także ekologiczny charakter produkcji peryferiów komputerowych, m.in. myszy (tzw. "green mouse"). Materiały mogą być powtórnie przetworzone bez szkody dla środowiska naturalnego.

Myszy Sicos są zgodne ze standardami Microsoft Mouse, PC Mouse System, pracują w rozdzielczościach 400-1200 dpi, podłączane są do portu myszy lub RS232 (na wyposażeniu znajduje się odpowiednia przejściówka), oprogramowanie umożliwia m.in. przystosowanie przycisków do wygodnej pracy dla osób leworęcznych.

Skanery

W ofercie firmy Sicos znajdują się także skanery biurkowe. Kolorowy skaner Colour Page z wyglądu przypomina 10-calową drukarkę mozaikową i tak jak ona pracuje z materiałami o formacie do A4. Zasilany jest z komputera, do którego instalowana jest 16-bitowa karta. Zdjęcia kolorowe mogą być skanowane z 24-bitową rozdzielczością (16,8 mln kolorów), natomiast czarno-białe w 256 stopniach szarości. Rozdzielczość skanera wynosi 1200 dpi. Skanowanie przebiega w jednym cyklu. Dodatkowym wyposażeniem jest podajnik ilustracji mieszczący 50 arkuszy. Dołączone oprogramowanie to m.in. sterowniki w standardzie TWAIN i ScanJet II oraz programy Photo Plus oraz EasyReader z kategorii OCR. Cena skanera - ok. 650 USD.

Inny skaner - NISCAN Windows Page przypomina niewielkie, przeznaczone dla laptopów i notebooków, drukarki atramentowe. Charakteryzuje się przede wszystkim niewielkimi rozmiarami (30x7,3x6,5 cm), przy czym może przetwarzać obrazy o formacie do A4. Opcjonalny podajnik papieru umożliwia załadowanie 5 arkuszy. Jest to skaner o rozdzielczości do 400 dpi i pracuje w trybie czarno-białym z maks. 256 skalami szarości. Pracuje w standardzie TWAIN i zapisuje obrazy w formatach TIFF, PCX i BMP. Urządzenie to może być zasilane zarówno z sieci jak i z akumulatorów NiCD.

UPS-y

Zasilacze Sictec Onguard występują w wersjach 500, 800 i 1250 VA (odpowiednio 4, 4,8 i 6,7 A). Określane są jako "intelligent Stand-by off-line UPS systems". Wyposażone w mikroprocesor sterujący zapewniają min. 10 min w przypadku zaniku zasilania oraz pełnego naładowania baterii. Dzięki specjalnej konstrukcji oferują kilka opcji niedostępnych w standardowych zasilaczach typu off-line. Zapewniają prawidłowe napięcie w przypadku spadku napięcia zasilającego do 170 V bez korzystania z baterii. Automatycznie rozpoznają częstotliwość prądu 50/60 Hz. Co 24 godz. przeprowadzany jest automatyczny test stanu akumulatorów. Oczywiście zapewniają ochronę przed przepięciami, zwarciami, wyposażone są w panel kontrolny i sygnalizację dźwiękową. Mogą pracować w sieciach z oprogramowaniem wykorzystującym monitorowanie zasilaczy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200