Shasta – tak uniwersalnej architektury komputerowej nie opracował jeszcze nikt

Cray pracuje cały czas nad stworzeniem swojego pierwszego superkomputera klasy „exascale”. Zanim to jednak nastąpi firmą zaprezentowała tradycyjną architekturę komputerową nadając jej nazwę Shasta. Ujawniła też, że pierwszy bazujący na niej superkomputer zostanie zainstalowany w 2020 roku w centrum obliczeniowym należącym do rządu USA (chodzi konkretnie o Department of Energy).

Architektura Shasta jest wyjątkowa pod jednym względem. Chodzi o to, że bazujące na niej serwery mogą zawierać mieszankę różnych procesorów. W bazującej na nim komputerze mogą więc pracować obok siebie układy x86, GPU, ARM i FPGA. Nikt do pory nie opracował tak uniwersalnej architektury i wiele wskazuje to, że nikt w przyszłości nie podejmie się takiego zadania.

Architektura ma jeszcze jedną ciekawą cechę. Wspiera trzy różne technologie połączeń: Slingshot (rodzime rozwiązanie firmy Cray), Omni-Path (technologia opracowana przez firmę Intel) oraz Infiniband (technologia opracowana przez firmę firmy Mellanox). U źródeł tego typu rozwiązania legło przekonanie, że komputery nie pracują często z pełną dostępną im szybkością z powodu zbyt małej przepustowości połączeń obsługujących komunikację między procesorami i pamięcią.

Zobacz również:

  • Dokładnie 25 lat temu na rynku pojawił się pierwszy Apple iMac
  • Intel publikuje białą księgę architektury x86S
  • HPE oferuje firmom odchudzone i tańsze wersje swoich superkomputerów

Cray twierdzi, że problem ten można rozwiązać stosując połączenia Slingshot, które według wstępnych wyliczeń mogą transmitować dane nawet pięć razy szybciej od dostępnych obecnie standardowych połączeń instalowanych w komputerach..

Architektura Slingshot została zaprojektowana z myślą o aplikacjach, które przetwarzają olbrzymie ogromnymi ilości danych i muszą działać na wielu procesorach. Istotną cechą komputerów bazujących na tej architekturze jest to, że będzie je można instalować w standardowych 19-calowych szafach, które mogą komunikować się z otoczeniem za pośrednictwem Ethernetu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200