Sharp pokazał wyświetlacz nowej generacji oparty na technologii MEMS

Sharp zaprezentował w Tokio na targach Ceatec prototypowy model wyświetlacza wykorzystującego nową technologię, dzięki której ma wiele zalet w porównaniu ze standardowymi wyświetlaczami LCD (Liquid Crystal Display). Są to wyświetlacze MEMS (MicroElectroMechanical Systems) opracowane wspólnie z firmą Qualcomm, charakteryzujące się tym, że zawierają ruchome elementy.

W wyświetlaczach MEMS z tyłu każdego piksela znajdują się źródła światła zdolne emitować trzy kolory: zielony, niebieski i czerwony. Z przodu każdego źródła światła umieszczona jest migawka (to ten ruchomy element), która decyduje o tym czy promień światła jest przepuszczany dalej czy nie.

Praca migawki jest zsynchronizowana ze znajdującym się z tyłu źródłem światła, tak iż przepuszcza ona w określonych momentach światło mające w danym momencie jeden z trzech wspomnianych wcześniej kolorów. W ten sposób wyświetlacz pokazuje generowane przez komputer obrazy.

Zobacz również:

Wyświetlacze LCD pracują inaczej, używając do tworzenia kolorowych pikseli trzech filtrów. Nie pracują one doskonale, ponieważ pochłaniają znaczną część (blisko dwie trzecie) emitowanego światła. Wyświetlacze MEMS przepuszczają całe światło, dlatego obraz jest wyraźny i jaskrawy.

Wyświetlacz pokazany na targach Ceatec miał ekran o przekątnej 7 cali i rozdzielczość 800 x 1280 pikseli. Osoby odwiedzające targi potwierdzają, że obraz wyświetlany przez urządzenie jest jasny i wyraźny, ale zwracają uwagę na jeden minus. Za każdym razem gdy odwracają wzrok od wyświetlacza mają wrażenie, że widzą krótki błysk kolory zielonego, czerwonego albo niebieskiego. Sharp wie o tym i zapewnia, że kolejne modele wyświetlacza będą pozbawione tej wady.


TOP 200