Sezon na PC

Nie maleje tempo wzrostu rynku PC. W tym roku sprzedaż na świecie tego typu komputerów przekroczy 130 mln sztuk.

Nie maleje tempo wzrostu rynku PC. W tym roku sprzedaż na świecie tego typu komputerów przekroczy 130 mln sztuk.

Co czwarty sprzedany w tym roku komputer to notebook. Ich sprzedaż do końca roku przekroczy 30 mln sztuk. Firmy zajmujące się analizą rynku komputerów osobistych są zgodne, że ten rok producenci PC zaliczą do udanych.

Najlepszym okresem dla rynku PC był rok 1995, kiedy to zanotowano wzrost sprzedaży aż o 27%. Wówczas na zwiększoną sprzedaż duży wpływ miała premiera systemu operacyjnego Windows 95. Jak wynika z danych firmy analitycznej Dataquest, w pierwszym półroczu 2000 r. sprzedaż była wyższa w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego o 18%. Potwierdzeniem sygnałów o kondycji producentów PC są dobre wyniki finansowe ogłoszone w ubiegłym miesiącu przez Intela i AMD. Analitycy Dataquest spodziewają się, że globalny wzrost sprzedaży PC zwiększy się w drugim półroczu br. głównie ze względu na rozpoczynającą się migrację przedsiębiorstw do Windows 2000, a także wzrost popularności nowego typu "sieciowych" komputerów, takich jak iPaq (Compaq), NetVista (IBM) lub e-Vectra (Hewlett-Packard).

Pozycję lidera sprzedaży globalnej utrzymał Compaq, który odnotował 6-proc. wzrost i sprzedał w II kw. br. ok. 4 mln komputerów (13-proc. udział w rynku). Natomiast Dell sprzedał 3,4 mln PC, IBM - ok. 2,25 mln, Hewlett-Packard - 2,2 mln.

Lokalnie bez zmian

Na tym tle nieco inaczej przedsta- wia się sytuacja w Polsce, gdzie według IDC w I kw. br. w ogóle nie zanotowano wzrostu, choć wyniki poszczególnych producentów różniły się istotnie i notowali oni znaczny spa-dek lub wzrost sprzedaży. Przykładem może być firma JTT, która po słabym I kw. (według IDC - spadek sprzedaży o ok. 29%) w II kw. notuje ok. 10-proc. wzrost w porównaniu z ana-logicznym okresem 1999 r. (według danych firmy). Pod jednym względem sytuacja w Polsce wydaje się odzwierciedlać tendencję światową - następuje wyraźny wzrost sprzeda-ży komputerów przenośnych, który - jak twierdzi IDC - w I kw. wyniósł ponad 30%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200