"Serwisy społecznościowe to zagrożenie dla sieci"

Sir Tim Berners-Lee, pomysłodawca World Wide Web uważa, że serwisy takie jak Facebook czy LinkedIn uniemożliwiają tworzenie jednej, wspólnej przestrzeni, w której dzielimy się informacjami. Ograniczają nas także programy takie jak iTunes. W jaki sposób?

Berners-Lee jest najwyraźniej wielkim zwolennikiem swobodnego dostępu do informacji. Na łamach Scientific American powiedział on, że Facebook i inne serwisy społecznościowe są zagrożeniem dla sieci. Pomysłodawca "World Wide Web" uważa, że jest tak z powodu tego, jak traktowane są tam opublikowane przez nas informacje.

"Duże serwisy społecznościowe ‘odgradzają’ informacje umieszczone na ich łamach przez użytkowników od reszty sieci. (...) Stają się zamkniętym silosem zawierającym treści. Takim, który nie daje ci pełnej kontroli nad należącymi do ciebie informacjami. Im bardziej rozpowszechni się tego typu architektura, im bardziej sieć stanie się rozdrobniona, tym mniej będziemy się cieszyli z jednej, uniwersalnej przestrzeni, w której znajdujemy informacje" - mówił Berners-Lee na łamach amerykańskiego żurnala.

Zobacz również:

  • Usługa Threads będzie wkrótce dostępna w wersji webowej

Podobnie ograniczać użytkowników ma firma Apple i jej program iTunes. Fizyk twierdzi, że używając tej aplikacji, odgradzamy się murem od sieci. Nie poruszamy się po niej - jesteśmy uwięzieni w jednym sklepie, a nie na otwartym rynku. Wszystko co robimy jest więc uzależnione od decyzji jednej firmy. Niestety oprócz przedstawienia swojego punktu widzenia, ojciec World Wide Web nie sugeruje jak da się rozwiązać ten problem.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200