Serwis dla browarów

Lech Browary Wielkopolski powierzyły zewnętrznej firmie serwis infrastruktury informatycznej.

Lech Browary Wielkopolski powierzyły zewnętrznej firmie serwis infrastruktury informatycznej.

Poznański oddział ComputerLand Poland SA będzie czuwać nad stanem sprzętu komputerowego LECH Browarów Wielkopolski. Zawarta we wrześniu br. umowa między firmami przewiduje, że ComputerLand Poland SA będzie strategicznym partnerem i stałym dostawcą Browarów. Umowa określa zasady sprzedaży i dostarczania przez ComputerLand sprzętu, oprogramowania, systemów okablowania i świadczenia usług dla producenta piwa. „Nie oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do zakupów w ComputerLandzie. Będziemy jednak zawsze informować partnera o naszych planach” - mówi Marek Jurga, kierownik działu informatyki Lech Browary Wielkopolski.

Sprzedaż sprzętu i wykonywanie usług instalacyjnych będzie następowało na podstawie osobnych zamówień. Firmy ustaliły warunki, na jakich w przyszłości dokonywane będą zakupy. Browary współpracowały z ComputerLandem od początku 1996 r.

Najważniejszy serwis

Podstawowym celem, jaki Browary Wielkopolski osiągnęły przez podpisanie umowy z ComputerLandem, jest powierzenie jednej firmie serwisu całej infrastruktury informatycznej przedsiębiorstwa. „ComputerLand zobowiązał się do wykonywania serwisu zarówno tych urządzeń, które sam wcześniej dostarczył, jak również starszych, pochodzących od innych dostawców” - mówi Marek Jurga.

W ciągu trzech lat, od kiedy istnieje dział informatyki, Browary szukały firmy, która zajęłaby się serwisem. Początkowo, kiedy sieć w przedsiębiorstwie składała się zaledwie z 20 komputerów, informatycy mogli dokonywać części napraw samodzielnie. „Od tamtego czasu informatyka w naszej firmie wzrosła o 1000%. Nie jest to tylko wzrost ilościowy, ale przede wszystkim jakościowy. Musieliśmy więc powierzyć serwis niezależnej firmie” - mówi kierownik czteroosobowego działu informatyki. Według Marka Jurgi, znalezienie w Poznaniu partnera, który podjąłby się opieki nad całą infrastrukturą informatyczną, nie było łatwe.

ComputerLand zapewnił Browarom specjalne warunki współpracy, począwszy od ceny usług, a kończąc na czasie reakcji w przypadku awarii. Marek Jurga twierdzi, że na wybór partnera strategicznego nie miała wpływu wcześniejsza współpraca poznańskiej spółki z warszawską firmą CSBI SA, wchodzącą w skład Grupy ComputerLand.

Trzy systemy

Sieć Browarów Wielkopolski, w której pracuje ponad 200 komputerów PC i 60 terminali, obejmuje trzy lokalizacje - dwie w Poznaniu i w Ostrowie Wielkopolskim. Między nimi ComputerLand uruchomił łącze dzierżawione oraz satelitarne, jako zapasowe.

W centrali firmy pracują aplikacje MFG/PRO i PRO/MIS na serwerach Ultra SPARC II produkcji Sun Microsystems pod kontrolą unixowego systemu Solaris. Jeden dodatkowy serwer Sun pełni rolę zapasowego na wypadek awarii. Ponadto w Browarach oparto na Windows NT system poczty elektronicznej Exchange Microsoftu i dostęp do Internetu poprzez Proxy Server. Natomiast uruchomiony niedawno serwis WWW poznańskiej firmy jest zainstalowany na zewnętrznym, wynajętym serwerze wirtualnym. Poczta elektroniczna służyć będzie m.in. do komunikacji z Browarami Tyskimi Górny Śląsk SA, które łączy z poznańskimi podobna struktura własnościowa. W obydwu wypadkach kontrolę nad przedsiębiorstwem mają South African Breweries - południowoafrykański, czwarty największy na świecie koncern browarniczy - oraz Euro Agro Centrum, spółka należąca do Jana Kulczyka.

Pod kontrolą Windows NT odbywa się również archiwizacja danych z komputerów użytkowników. Informatycy rozważają jednak przekazanie Solarisowi niektórych zadań wykonywanych obecnie przez Windows NT.

Trzecim sieciowym systemem operacyjnym jest Novell NetWare, na którym działa oprogramowanie finansowo-księgowe. Wraz z wprowadzeniem zintegrowanego systemu, który funkcjonalnie obejmie całą działalność przedsiębiorstwa, zniknie zarówno NetWare, jak i nie najmłodsza już aplikacja księgowa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200