Serwery z wielowątkowym procesorem

Intel zaprezentował nowy procesor Xeon, którego przeznaczeniem mają być serwery klasy low-end (jedno- i dwuprocesorowe) oraz stacje robocze.

Intel zaprezentował nowy procesor Xeon, którego przeznaczeniem mają być serwery klasy low-end (jedno- i dwuprocesorowe) oraz stacje robocze. Rdzeń nowego układu nosi kodową nazwę Prestonia. Procesor dostępny będzie z zegarem o maksymalnej prędkości 2,2 GHz (ale również 1,8 GHz i 2 GHz). Współpracę z płytami głównymi umożliwi procesorowi nowy chipset Intela o kodowej nazwie Plumas.

Początkowo Intel planował budowę Xeonów o zegarze 2 GHz w oparciu o rdzeń Foster - czyli procesorów wykonanych w technologii 0,18 mikrona z 256 KB pamięci cache L2. Xeony oparte na Prestonii produkowane są z wykorzystaniem technologii 0,13 mikrona z pamięcią podręczną L2 - 512 KB i L3 wynoszącą maksymalnie 4 MB.

Zobacz również:

Chipy z serii Xeon zbudowane są zgodnie z architekturą Netburst (stosowaną również w procesorach z serii Pentium 4). Wykorzystanie Netburst pozwala przyspieszyć pracę serwerów dwuprocesorowych o około 80% w porównaniu do maszyn pracujących na "zwykłych" Xeonach. Zastosowana w nowych układach technologia Hyper-Threading "oszukuje" system operacyjny, przez co uznaje on, że zainstalowano dwa procesory, a nie jeden. Dzięki temu serwer może w tym samym czasie wykonać większą liczbę aplikacji.

Zdaniem Kevina Krewella, analityka z MicroDesign Resources, serwery z układem Prestonia powinny wykazać szczególną wydajność przy pracy z aplikacjami sieciowymi, bazami danych i .

W ciągu najbliższych kilku miesięcy swoje serwery wyposażone w procesory Xeon przedstawią Dell Computer, Compaq Computer, Hewlett-Packard i IBM. Procesor Xeon o zegarze 2,2 GHz Intel wycenił na 615 USD (przy minimalnym zakupie 1 tys. sztuk) - dla porównania ten sam chip z zegarem 1,8 GHz kosztuje 251 USD.


TOP 200