Serwery z szybszym procesorem Xeon

Intel zaprezentował zmodyfikowaną wersję procesora Xeon, który znajdzie zastosowanie w wieloprocesorowych serwerach obsługujących wymagające aplikacje biznesowe. Dell i HP wprowadziły w tym samym dniu do swoich ofert serwery oparte na nowym układzie firmy Intel.

Procesor Xeon MP był ostatni raz zmodyfikowany w połowie 2003 roku. Po tegorocznej modyfikacji procesor jest taktowany zegarem 3 GHz (poprzednio 2,8), a pojemność bufora L3 jest dwukrotnie większa i wynosi 4 MB.

Większy bufor L3 powoduje, że procesor dużo szybciej uzyskuje dostęp do danych przechowywanych w pamięci RAM. Jest to szczególnie ważne w przypadku uruchamiania aplikacji biznesowych, które przetwarzają dane w trybie transakcyjnym, oraz przy zarządzaniu dużymi bazami danych.

Zobacz również:

Dell informuje, że ma już w swoje ofercie 4 procesorowe serwery PowerEdge 6650 i 6600 wyposażone w zmodyfikowany układ Xeon. Najtańszy serwer wyposażony w jeden procesor Xeon MP 3 GHZ kosztuje 7500 USD.

HP wprowadził ten procesor do swoich 4 procesorowych serwerów ML570, DL560 i DL580 oraz do 8 procesorowych serwerów DL740 i DL760.

Intel ujawnił na ostatnim forum IDF, że pracuje nad wprowadzeniem 64 bitowych rozszerzeń do procesorów Xeon, które pozwolą uruchamiać jednocześnie na serwerach wyposażonych w te układu aplikacje 32 i 64 bitowe. Tym samym Intel podjął wyzwanie firmy AMD, która produkuje już uniwersalny 32/64 bitowy procesor Opteron.

Intel informuje, że procesor Xeon dysponujący 64 bitowymi rozszerzeniami nie będzie zawierać nowych rozwiązań, które pojawią się w następnej wersji procesora MP. Procesor ten wejdzie na rynek na początku 2005 roku. Procesor Xeon z 64 bitowymi rozszerzeniami (któremu producent nadał kodową nazwę Nocona) pojawi się w ofercie Intela w połowie 2004 roku. Intel przewiduje, że układ znajdzie zastosowanie w serwerach podstawowej i średniej klasy i w stacjach roboczych.


TOP 200