Serwery: wydajne i niezawodne

Stanisław Rejowski, dyrektor działu badań i rozwoju Optimus:

W tym roku na szczególną uwagę zasługuje 64-bitowa architektura firmy Intel. Pojawienie się nowego procesora Itanium 2 i lepsze wsparcie ze strony systemów operacyjnych i aplikacji spowodowały, że klienci biznesowi i środowiska naukowe coraz bardziej interesują się tą platformą. Najpopularniejszym rozwiązaniem dla dużych klientów biznesowych pozostaje dwuprocesorowy serwer korporacyjny. W dziedzinie systemów pamięci masowych należy odnotować pojawienie się produktów opartych na standardzie iSCSI, tańszej alternatywy drogich systemów SAN z protokołem Fibre Channel, jednocześnie oferujących większe możliwości niż urządzenia NAS. Optimus niedługo wprowadzi nowy produkt obsługujący iSCSI. W segmencie serwerów SMB największym popytem cieszą się serwery klasy podstawowej z procesorami Pentium 4, głównie ze względu na atrakcyjną cenę. Zmiany technologii w tym segmencie objęły zastąpienie procesorów Pentium III platformami opartymi na Xeon z technologią Hyperthreading. Pojawiły się też dyski w standardzie Serial ATA. Należy jednak poczekać na osiągnięcie pewnej dojrzałości przez tę technologię, aby uzyskała większą akceptację rynkową.

Paweł Wójcik, business system manager Fujitsu Siemens Computers:

W tym roku największym zainteresowaniem cieszyły się serwery dwuprocesorowe. Systemy w architekturze Intel sprzedawały się niezależnie od rodzaju obudowy: wolno stojące bądź do instalacji w szafach 19". Równie popularne były maszyny przeznaczone na rynek małych i średnich przedsiębiorstw, czyli serwery jednoprocesorowe. Klienci najczęściej zwracali uwagę na systemy klastrowe wykorzystujące architekturę SAN. W tym segmencie zainteresowanie budziła praktycznie cała nasza oferta, począwszy od prostych systemów (dwa serwery plus zewnętrzna macierz), skończywszy na bardzo rozbudowanych rozwiązaniach zawierających biblioteki taśmowe i złożone systemy zewnętrznych pamięci masowych. Poza serwerami zauważalne było zainteresowanie rozwiązaniami NAS (Network Attached Storage), czyli elementami wykorzystującymi istniejącą infrastrukturę sieciową. Rozwiązania typu blade powoli zwracają coraz większą uwagę klientów, ale nie jest to jeszcze zjawisko masowe. Na powszechne zastosowanie tych rozwiązań trzeba będzie trochę poczekać. Wymaga to dużej pracy ze strony dostawców tego typu rozwiązań.

Łukasz Matuszak, specjalista ds. technologii zaawansowanych, Komputronik:

W tym roku największym zainteresowaniem cieszą się serwery jedno- i dwuprocesorowe. Dominują procesory Xeon z magistralą FSB 533 MHz. Obserwujemy coraz większą dbałość klientów o ochronę danych przechowywanych na serwerze. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak ważne są informacje zapisywane na dyskach twardych serwera, dlatego cały czas wzrasta liczba serwerów wyposażonych w macierze dyskowe RAID, systemy do backupu i archiwizacji danych. W naszej ofercie większość serwerów klasy średniej standardowo daje możliwość konfiguracji najprostszej macierzy RAID 1, zapewniającej bezpieczeństwo danych oraz nadmiarowe zasilanie. Standardem jest już SCSI Ultra 320. Na rynku jest bogata oferta zarówno kontrolerów, jak i dysków twardych pracujących w tym trybie. Obecnie praktycznie każdy serwer jest już w wyposażony karty sieciowe gigabitowe. Pozwala to w połączeniu z przełącznikami pracującymi w technologii gigabitowej na zwiększenie wydajności komunikacji sieciowej. Również w tym roku dużą popularność zyskują obudowy do montażu w szafach 19". Wiele serwerów, które sprzedaliśmy, było w obudowach typu rack lub z możliwością późniejszej konwersji do rack. Obserwujemy również rosnące zainteresowanie systemami zewnętrznych macierzy dyskowych o dużej pojemności, zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa danych oraz większą wydajność w porównaniu z rozwiązaniami wewnętrznymi.

Jacek Garbień, product manager, Maxdata:

Od początku roku największym zainteresowaniem cieszy się segment low end. W tym segmencie proponujemy serwery z procesorami Intel Pentium 4 z kontrolerem dyskowym ATA (U-DMA 100) z możliwością instalacji dwóch dysków i dwóch zasilaczy 300W; jak również maszyny wyposażone w dwa procesory Intel Xeon DP. W grupie midrange najczęściej sprzedają się serwery mieszczące się w obudowie typu rack o wysokości 2U, z dwoma procesorami Intel Xeon DP i możliwością instalacji dysków twardych typu hot-plug. Duża wydajność podsystemów dyskowych RAID z odpowiednim doborem częstotliwości procesora (do 3,06 GHz) jest gwarancją optymalnej pracy baz danych. Wśród nowości technologicznych największy wpływ na nasze serwery mają innowacje wprowadzane przez Intela - w szczególności technologia Hyperthreading oraz wzrost częstotliwości taktowania magistrali FSB i samych procesorów. Serwery są coraz bardziej niezawodne i coraz bardziej dopasowane cenowo do wymagań klientów.


TOP 200