Serwery webowe - konkurencja się zaostrza

Sytuacja na rynku serwerów webowych od wielu lat była dosyć ustabilizowana. Niezagrożony lider Apache oraz Internet Information Services Microsoftu - wiodły prym. Od pewnego czasu muszą się oni jednak liczyć z konkurencją Nginx, na tyle silną, że zagrażającą drugiej pozycji Microsoft IIS.

Jak pokazują badania Netcraft z marca br., Nginx systematycznie atakuje drugą pozycję niezagrożonego do tej pory Microsoft IIS (Internet Information Services). Miesięczny przyrost instalacji serwera open source to około 0,25%, przy spadku IIS o blisko 0,58%. Oznacza to, że przejęcie drugiej pozycji przez Nginx może nastąpić w ciągu kilku miesięcy.

Serwery webowe - konkurencja się zaostrza

Udział rynkowy oprogramowania serwerów www

Gdy weźmiemy pod uwagę tylko aktywne serwisy, czyli takie, które mają unikalną zawartość i nie są generowane z szablonów (templates), to rosyjski serwer już wyprzedził IIS w proporcjach: 12,18 do 12,14. Jeszcze bardziej imponująco rysuje się obraz popularności Nginxa wśród 1000 najbardziej obciążonych serwisów internetowych. Około 25% z nich korzysta właśnie z tego serwera, i są wśród nich, tacy giganci jak: Facebook, Zappos, Groupon, Hulu, Dropbox oraz WordPress.

Zobacz również:

  • DRC - czym jest i kto powinien się nim zainteresować?
  • HPE zaprezentowało serwer nowej generacji HPE ProLiant RL300 Gen11
  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych

Główne zalety tego rozwiązania to wydajność i niskie obciążenie zasobów, które czynią z niego idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym ruchem, oraz gdy nie dysponujemy zbyt wydajnym serwerem. Dynamika adaptacji serwera Nginx znacznie wzrosła po przekształceniu projektu rosyjskich programistów (Igor Sysojew i Andriej Aleksiejew) w firmę i pozyskaniu finansowania w wysokości 3 mln dolarów w lipcu ub.r.

Duża wydajność, ale nie zawsze

Nginx (skrót od Enigne-X) zaprojektowano z myślą o serwisach z bardzo intensywnym ruchem, dochodzącym nawet do 10 tys. jednoczesnych połączeń na serwer. Jedno połączenie wykonywane poprzez Apache może zaalokować nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt megabajtów. Nginx - jak przekonują jego twórcy i pokazują wyniki testów - zadowala się kilkudziesięcioma kilobajtami.

Serwer Nginx osiąga najwyższą wydajność serwując zawartość statyczną. Natomiast, gdy część dynamiczna serwisu jest oparta na języku skryptowym PHP, może okazać się, że nie jest to najlepsze rozwiązanie i wybór Apache będzie w pewnych, szczególnych przypadkach korzystniejszy. Dzieje się tak dlatego, że Nginx nie dysponuje specjalnym modułem do obsługi PHP i konieczne jest uruchomienie dodatkowego serwera do obsługi tego języka, np. PHP-FPM. Wtedy Nginx konfiguruje się w taki sposób, żeby obsługa skryptów była przekazywana poprzez PHP-FPM. Powoduje to opóźnienia i konieczność uruchomienia dodatkowego procesu, co wiąże się z wydłużeniem czasu operacji i zapotrzebowaniem na procesor i pamięć. W przypadku Apache wyposażonego w moduł mod_php - takiego problemu nie ma. Należy pamiętać, że każdy wątek Apache z mod_php niezależnie, czy serwowana jest zawartość statyczna czy dynamiczna, jest obciążony inicjalizacją interpretera PHP.

Serwery webowe - konkurencja się zaostrza
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200