Serwery w systemach zintegrowanych

Wydaje się, że obecnie prawie wszyscy najwięksi producenci sprzętu IT są przekonani, że idea systemów integrujących serwery, urządzenia sieciowe, pamięci masowe i oprogramowanie to istotny kierunek rozwoju systemów nie tylko przeznaczonych dla dużych korporacyjnych centrów danych, ale również mniejszych firm.

Podstawową zaletą takich zintegrowanych zestawów jest możliwość uwolnienie użytkowników od konieczności trudnej, kosztownej i często długotrwałej integracji systemu składającego się z elementów pochodzących od różnych producentów. W efekcie całkowity koszt wdrożenia centrum danych może być obniżony, a jego czas skrócony. Tego typu koncepcja ma też wady - przede wszystkim brak możliwości wyboru elementów najlepszych w swojej klasie, a także uzależnienie od jednego producenta.

Do popularyzacji tego typu rozwiązań najbardziej przyczyniło się chyba Cisco wprowadzając na rynek w 2009 roku UCS (Unified Computing System), który przyciągnął uwagę mediów i użytkowników przede wszystkim dlatego, że jednym z elementów USC były pierwsze serwery stelażowe i kasetowe opracowane i sprzedawane przez tego producenta.

Z ostatnich raportów Cisco za IV kw. roku finansowego wynika, że w ciągu zaledwie jednego roku od premiery UCS liczba korporacji, które zdecydowały się na zakup tego systemu sięgnęła 1700 firm co jest uważane przez przedstawicieli producenta za duży sukces.

Ale żadna, nawet największa firma nie ma w ofercie wszystkich elementów składających się na kompletne centrum danych. Dlatego wdrożenie tej koncepcji, zależnie od polityki i możliwości finansowych, jest z reguły realizowane przez przejęcia firm mających odpowiednie technologie lub nawiązywanie współpracy z innymi producentami. Pod tym względem decyzja Cisco o rozpoczęciu produkcji własnych serwerów była nietypowa.

Systemy Cisco UCS zawierają jednak elementy technologii innych producentów z którymi Cisco zawarło odpowiednie umowy - można tu wymienić VMware, BMC Software, EMC, Intel, Microsoft i Oracle.

W 2009 roku również HP wprowadziła zintegrowaną platformę obliczeniową HP BladeSystem Matrix, której warstwa sprzętowa składa się z systemów pamięci EVA4400, serwerów kasetowych BladeSystem c7000 oraz przełączników FC 8 Gb/s i Ethernet 10 Gb/s, a programowa zawiera Microsoft Active Directory, narzędzia do wirtualizacji VMware, XenServer lub Microsoft Hyper-V i HP Insight Orchestration do zarządzania systemem. Jednocześnie, żeby wzmocnić swój dział urządzeń sieciowych, HP zdecydowała się na zakup 3Com.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200