Serwery w systemach zintegrowanych

Fujitsu we współpracy z DataCore wprowadziła do sprzedaży zintegrowane, skalowalne i zwirtualizowane systemy w skład których wchodzą pamięci Eternus DX, serwery Primergy x86 oraz oprogramowanie DataCore SANsymphony, które umożliwia wirtualizację zasobów pamięci i udostępnia funkcje tworzenia kopii danych w czasie rzeczywistym oraz automatycznego przenoszenia zasobów w wypadku awarii.

Oracle, po przejęciu Sun Microsystems, stał się producentem nie tylko jak wcześniej oprogramowania, ale również serwerów i pamięci masowych. Firma wykorzystała to m.in. do wprowadzenia nowych wersji systemów Exadata Database Machine integrujących serwery, pamięci masowe, elementy sieciowe, oprogramowanie do wirtualizacji i zarządzania, a przede wszystkim aplikacje biznesowe znajdujące się w ofercie tej firmy.

Aktywność największych konkurentów, takich jak Cisco i HP, nie została zlekceważona przez IBM. Choć firma ta od dawna koncentruje się na sprzedaży usług i oprogramowania, ale produkty sprzętowe, przede wszystkim różnej klasy serwery i komputery mainframe, są wciąż istotnym elementem biznesu IBM.

Koncern ten zacieśnił ostatnio swoją współpracę z Juniper i Brocade, m.in. w ramach projektu Stratus, którego celem jest opracowanie i wprowadzenie na rynek już w 2011 roku nowej zintegrowanej architektury dla centrów danych. W tym roku IBM kupił też firmę Blade Networks, producenta kasetowych serwerów i przełączników sieciowych. Można przypomnieć, że IBM wycofał się z rynku urządzeń sieciowych w 1999 roku sprzedając wówczas swój oddział odpowiedzialny za produkcję procesorów i przełączników za 2 mld USD właśnie Cisco. Natomiast Blade Networks to firma utworzona w 2006 roku na bazie oddziału Nortela - Blade Server Switch Business Unit kupionego przez Garnett & Helfrich Capital, a udziały w niej miały Juniper Networks, NEC i IBM (jako tzw. cichy partner). “Zakup Blade Networks ma pomóc IBM w integracji funkcji sieciowych z produktami firmy i optymalizacji obciążeń serwerów pod kątem wysokiej przepustowości interfejsów i małych opóźnień wymaganych w systemach analityki biznesowej i cloud computing" powiedział Brian Truskowski, dyrektor generalny IBM System Storage and Networking. Być może więc już wkrótce na rynku pojawi się kolejny zintegrowany system dla centrów danych.


TOP 200