Serwery w kontenerze

W USA powstała nowa koncepcja mobilnegocentrum danych. Dziesiątki serwerów i setki terabajtów pojemności dyskowych umieszczono w standardowym kontenerze o wymiarach 12,2 x 2,4 m.

W USA powstała nowa koncepcja mobilnegocentrum danych. Dziesiątki serwerów i setki terabajtów pojemności dyskowych umieszczono w standardowym kontenerze o wymiarach 12,2 x 2,4 m.

Centrum danych zamknięte w kontenerze ma pomóc firmom w momencie wystąpienia katastrofy lub nagłego zapotrzebowania na tak dużą moc obliczeniową. Swoje centrum danych w kontenerze - Concentro - w marcu zaprezentowała firma Rackable Systems. W październiku 2006 r. podobny projekt, nazwany Blackbox, uruchomił Sun Micro-systems. Idea jest podobna, chociaż rozwiązania nieco różnią się od siebie.

Serwery maksymalnie upakowane

Kontener SUN BLACKBOX jest o połowę mniejszy od rozwiązania rackable.

Kontener SUN BLACKBOX jest o połowę mniejszy od rozwiązania rackable.

Kontener Concentro może pomieścić do 1200 serwerów zawierających łącznie 9600 rdzeni (po dwa czterordzeniowe procesory Intel Xeon w każdym serwerze). Wykorzystano w nim specjalne o połowie wysokości tradycyjnych maszyn, dzięki czemu udało się zmieścić więcej urządzeń. Alternatywnie kontener można wypełnić systemami pamięci masowych o łącznej pojemności 3,5 petabajtów. Ale najczęściej klienci będą kupować system składający się z kombinacji obu tych rozwiązań. Urządzenie wypełnione jest także odpowiednio przygotowanym systemem UPS. Producent rozwiązania Concentro twierdzi, że dzięki zastosowaniu specjalnych technologii chłodzenia udało się uzyskać do 80% redukcji kosztów na zasilaniu systemów klimatyzacji w porównaniu z tradycyjnymi centrami danych.

W o połowę mniejszym od systemu Concentro kontenerze Sun Blackbox można zmieścić do 250 serwerów SunFire T1000 (z procesorami o łącznej pojemności 2000 rdzeni) oraz 1,5 petabajta przestrzeni dyskowej lub 2 petabajtów taśmowych pamięci masowych. Blackbox został pomyślany bardziej jako rozwiązanie - ma prekonfigurowaną wirtualną infrastrukturę opartą na systemie operacyjnym Solaris 10. Sun twierdzi, że Blackbox wypełniony serwerami SunFire z procesorami z funkcją CoolThreads daje oszczędność kosztów zużycia energii rzędu 1000 USD na jeden serwer rocznie.

Kontener firmy Rackable potrzebuje od 150 do 200 kilowatów energii do zasilania. Sama konstrukcja musiała też być tak stworzona, aby kontener mógł pracować w pełnym słońcu (np. na nieosłoniętym parkingu) bez ryzyka wystąpienia przegrzania. Stworzenie efektywnego systemu chłodzenia takiego środowiska to nie lada wyzwanie. Obie firmy postawiły na połączenie dwóch systemów chłodzących (wody i powietrza) w obiegu zamkniętym. W systemie Concentro szafy rack są wyposażone w duże wentylatory, które zasysają gorące powietrze z serwerów i przekazują je do chłodzonych wodą wymienników ciepła, skąd schłodzone powietrze wraca do serwerów. Dzięki temu systemowi możliwe było wymontowanie wentylatorów z serwerów, co daje oszczędność rzędu 23 KW. Rackable pracuje także nad kolejną wersją Concentro, która nie wymagałaby chłodzenia wodą.

Potencjalne zastosowanie

Futurystyczne wnętrze kontenera RACKABLE CONCENTRO. Po obu stronach szafy z serwerami i systemy chłodzenia.

Futurystyczne wnętrze kontenera RACKABLE CONCENTRO. Po obu stronach szafy z serwerami i systemy chłodzenia.

Nowe systemy Suna i Rackable przeznaczone są dla firm potrzebujących wydajnego mobilnego centrum danych, które w szybki sposób można dołączyć do istniejącej infrastruktury IT w firmie. Z pomysłu skorzystają przede wszystkim te firmy, u których taka potrzeba wystąpiła nagle i nie mają one czasu na prowadzenie całego procesu zakupowego (włącznie z pozyskiwaniem przestrzeni w istniejącej serwerowni na nowe urządzenia). Jako potencjalne zastosowanie wskazywana jest także możliwość wdrożenia w celu zapewnienia odpowiedniego poziomu redundancji i zachowania ciągłości biznesowej.

Producenci wskazują też możliwość uruchomienia takiego centrum danych w miejscu, gdzie koszt energii jest najniższy (w Polsce ten problem na razie nie występuje), bo ta wytwarzana jest ze źródeł alternatywnych. System może być oddalony od głównej siedziby firmy, bowiem można nim zarządzać zdalnie na każdym poziomie (od pojedynczego serwera czy szafy, po cały kontener) za pomocą oprogramowania Rackable Systems Roamer.

Złośliwi mogą mówić, że przechowywanie krytycznych danych na zewnątrz firmy w kontenerze to jawne zaproszenie dla złodziei. Rackable wprowadził jednak pewne elementy ochronne. Kontener jest białego koloru i nie jest oznaczony tak, jak kontener Suna. Oprócz pełnego zakresu zabezpieczeń fizycznych, zawiera wbudowany ukryty nadajnik GPS, który pozwala zlokalizować kontener w razie jego kradzieży.

Zainteresowanie jeżdżącymi na razie trudno jest określić. Sun prowadzi właśnie roadshow po Stanach Zjednoczonych i twierdzi, że już wkrótce dokona pierwszych sprzedaży. Rackable, chociaż pokazał swój produkt niemal pół roku później, twierdzi, że pierwszą sprzedaż ma już za sobą. Modele sprzedaży są różne - kontener można kupić albo wynająć w ramach leasingu. Jako modelowych klientów obie firmy widzą wojsko, dużych operatorów telekomunikacyjnych, branże finansową, petrochemiczną, uniwersytety i inne firmy zainteresowane inwestycjami w nowe technologie. Cen obaj producenci nie podali.


TOP 200