Serwery na tyłach biura

Kolejna wersja pakietu BackOffice trafi na rynek już w styczniu przyszłego roku.

Kolejna wersja pakietu BackOffice trafi na rynek już w styczniu przyszłego roku.

Na targach Internet World odbyła się oficjalna premiera pakietu aplikacji serwerowych BackOffice 4.0 Microsoftu. Firma poinformowała także, jakie aplikacje znajdą się w kolejnej jego wersji, która pojawi się na rynku po premierze systemu operacyjnego Windows NT Server 5.0. Nastąpi to jednak nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku.

Nowe serwery

Pakiet Microsoftu w każdej kolejnej wersji jest wzbogacany o nowe aplikacje serwerowe. Poprzednio nowością był Proxy Server 1.0. Obecnie Microsoft dodał do BackOffice więcej nowości. Oprócz zaktualizowanych wersji aplikacji (SQL Server 6.5 Enterprise Edition, SNA Server 4.0, Exchange Server 5.5, Proxy Server 2.0, Systems Management Server 1.2), pakiet zawiera także oprogramowanie NT 4.0 Option Pack, Crystal Reports 6.0 firmy Seagate oraz kupon uprawniający do bezpłatnego otrzymania pakietu Site Server 3.0, którego premiera ma nastąpić w przyszłym roku.

W BackOffice 4.0 znajduje się również standardowa wersja systemu Windows NT Server 4.0. Na razie Microsoft nie podjąl decyzji o wprowadzeniu na rynek specjalnej, „korporacyjnej” wersji pakietu BackOffice, w której znalazłby się system Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition.

Kluczowym elementem nowej wersji pakietu jest NT 4.0 Option Pack, na który składają się aplikacje znacznie wzbogacające funkcje internetowe systemu operacyjnego Windows NT. Zawiera on bowiem serwer internetowy Internet Information Server 4.0, Transaction Server, Message Queue Server 1.0, Certificate Server 1.0, Index Server 2.0, pakiet Site Server Express oraz przeglądarkę internetową Internet Explorer 4.01.

Silniejsza baza danych

W BackOffice 4.0 znalazła się też bardziej wydajna wersja bazy danych Microsoftu – SQL Server 6.5 Enterprise Edition, która może lepiej obsługiwać ośmioprocesorowe serwery intelowskie i zoptymalizowano ją do pracy w klastrach zgodnych z Microsoft Cluster Server. Potrafi ona także adresować o połowę większą pamięć aplikacyjną niż dotychczas (do 3 GB – cecha dostępna tylko w przypadku stosowania Windows NT Server 4.0 Enterprise Edition jako platformy serwerowej).

Nowością BackOffice 4.0 jest także SNA Server 4.0 zdolny obsłużyć do 30 tys. sesji jednocześnie (100% więcej niż poprzednia wersja) i w większym niż dotąd stopniu zintegrowany z sieciami TCP/IP.

Przyszłość

Pakiet BackOffice 4.0 trafi do sprzedaży w styczniu przyszłego roku. Microsoft już teraz zapowiedział, co znajdzie się w kolejnej jego wersji, której premiera planowana jest po pojawieniu się na rynku Windows NT Server 5.0.

Kolejna wersja pakietu będzie zawierać następcę serwera Microsoft Exchange 5.5, znanego obecnie jako Platinum, nową wersję bazy danych SQL Server 7.0 znaną też pod kryptonimem Sphinx, a także znacznie zmodyfikowany system zarządzania komputerami i aplikacjami Microsoftu – Systems Management Server 3.0, dotychczas określany mianem Opal. Ostatnia z tych aplikacji ma oferować wiele usprawnień, np. w pełni wdrożoną technologię Zero Administration.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200