Serwery kasetowe HP z Itanium

Kilka dni po tym gdy NEC zapowiedział, że uruchomi produkcję serwera kasetowego opartego na intelowskich procesorach Itanium 2, podobne zamiary ujawnił Hewlett-Packard.

HP podał kilka szczegółów dotyczących tego produktu i poinformował, że serwer pojawi się na rynku w 2005 roku i będzie go można instalować w innym chassis niż dotychczas używane dla produkowanych obecnie serwerów ProLiant BL.

Na początku analitycy wiązali duże nadzieje z serwerami kasetowymi, jednak obecnie nie sprzedają się one tak dobrze, jak można się było tego spodziewać. Hewlett-Packard informuje np., że sprzedał do tej pory tylko 100 tys. serwerów kasetowych, a IDC obniżył prognozy na 2004 rok o połowę i przewiduje, że rynek wchłonie w tym czasie 450 tys. takich systemów obliczeniowych. Serwery kasetowe stanowić będą w 2004 roku ok. 8% wszystkich wyprodukowanych serwerów.

Zobacz również:

Ponieważ serwery oparte na układach Itanium pobierają dużo prądu (ostatni procesor Itanium pobiera moc rzędu 100 watów) i generują dużo ciepła, procesory te nie były do tej pory brane pod uwagę przy projektowaniu serwerów kasetowych.

HP nie podjął jeszcze decyzji, jaki procesor Itanium zastosuje w swoim serwerze kasetowym. Wiadomo jednak, że Intel przygotowuje dwa nowe, nisko napięciowe procesory Itanium, które HP być może umieści w swoich serwerach.

Pod koniec tego roku Intel wprowadzi na rynek procesor Itanium 1,2 GHz, noszący kodową nazwę Fanwood. Po nim w 2005 roku światło dzienne ujrzy procesor Millington. Jest to układ oparty na dwurdzeniowej architekturze Montecito.

Ale HP nie ogranicza się tylko do procesora Itanium. Wiadomo już, że firma przygotowuje również serwery kasetowe oparte na 64 bitowych procesorach Opteron (AMD).

Ponieważ serwery wyposażone w procesory Opteron obsługują wyjątkowo dobrze 32 bitowe aplikacje, HP adresuje je do użytkowników eksploatujących takie właśnie aplikacje, którzy zamierzają w przyszłości przechodzić na platformę 64 bitową.

HP nie ujawnił jak dotąd cen ani dokładnych dat wprowadzenia nowych serwerów kasetowych na rynek.


TOP 200