Serwery kasetowe

Chłodzenie

Kolejną kwestią, która spędza sen z powiek projektantów serwerów kasetowych, jest chłodzenie. W serwerach kasetowych zagęszczenie elementów elektronicznych jest tak duże, że muszą być one bardzo dobrze chłodzone. Można tu oczywiście stosować wentylatory, ale te zajmują sporo miejsca, a przecież jedną z głównych zalet serwerów kasetowych jest to, że są małe.

Dlatego elementy elektroniczne wchodzące w skład serwerów kasetowych muszą być energooszczędne i wydzielać jak najmniej ciepła. To właśnie z myślą o serwerach kasetowych firma AMD wprowadziła niedawno do oferty nowe energooszczędne procesory Opteron linii HE (pobierające 55 W) i linii Opteron EE (30 W). Należy przypomnieć, że standardowe układy Opteron pobierają ponad 80 W.

Kasety kontra stelaż

Najnowsze serwery kasetowe pracują tak szybko i oferują tak zaawansowane opcje, że mogą obsługiwać wymagające aplikacje biznesowe. Nie znaczy to, że zastąpią serwery wolno stojące i stelażowe, ale będą dla nich stanowić poważną konkurencję.

Serwery kasetowe komunikują się z pamięciami masowymi przez interfejsy Fibre Channel lub Ethernet, dlatego mogą z powodzeniem obsługiwać aplikacje, które muszą przetwarzać duże ilości informacji, i korzystają z usług sieci pamięci masowych SAN.

Projektując system informatyczny, administratorzy będą musieli coraz częściej odpowiedzieć sobie na pytanie: zdecydować się na serwer instalowany poziomo, zamknięty w stelażu, czy serwer instalowany pionowo, zamknięty w kasecie.

<hr size=1 noshade>

Serwery kasetowe
Sun ma w ofercie trzy serwery kasetowe: Sun Fire B100s, Sun Fire B100x i Sun Fire B200x (na zdjęciu). Serwer Sun Fire B100s jest wyposażony w procesor UltraSPARC, Sun Fire B100x w układ Athlon firmy AMD, a serwer B200x w intelowski procesor Xeon. Wszystkie serwery mają wysokość 3U i można je instalować w tym samym chassis. Sun produkuje też dwie inne jednostki kasetowe, które można instalować w tym samym chassis co serwery. Są to produkty oznaczone symbolami Sun Fire B10n (serwer równoważący obciążenia) i Sun Fire B10p (serwer proxy).

Serwery kasetowe
IBM produkuje serwery kasetowe BladeCenter - HS20 (dwuprocesorowy serwer oparty na układach intelowskich) i JS20 (też dwuprocesorowy, ale oparty na układach PowerPC). Obudowa, w której można zmieścić 14 serwerów (można mieszać obie platformy), ma wysokość 7U. Można w niej zainstalować do czterech zasilaczy (równoważenie obciążenia i nadmiarowość). Opcjonalnie obudowa może zawierać też kasety zawierające: 4-portowy przełącznik Gigabit Ethernet lub przełącznik Fibre Channel z portami 2 Gb/s, do którego można podłączyć sieć SAN, oraz przełącznik KVM. W obudowie znajdują się napędy: dyskietek i CD-ROM, do których dostęp mają wszystkie serwery.

Serwery kasetowe
HP wprowadził na rynek swój pierwszy jednopłytowy serwer pod koniec 2001 r. Był to serwer Powerbar, oparty na 32-bitowych procesorach PA RISC produkowanych przez HP. Obecnie HP produkuje serwery kasetowe ProLiant BL: e-Class i p-Class.

e-Class to serwery klasy podstawowej, dobrze nadające się do obsługi popularnych aplikacji webowych. Chassis ma wysokość 3U. Najtańszy serwer kasetowy ProLiant BL10e ma niskonapięciowy procesor Pentium M (Intel zaprojektował go do komputerów przenośnych), dysponujący pamięcią podręczną Level 2 o pojemności 1 MB oraz frontową magistralą danych 400 MHz. W jednym chassis można umieścić do 20 tych jednoprocesorowych serwerów. W standardowej szafie można więc upakować 280 tych urządzeń.

Serwery ProLiant BL p-Class dysponują większą mocą i mogą obsługiwać bardziej wymagające aplikacje biznesowe. Chassis ma wysokość 6U i może zmieścić 8 urządzeń. Przykładem serwera klasy p jest czteroprocesorowy BL40p (na zdjęciu). HP instaluje w nim dwa rodzaje procesorów: Xeon MP 2,8 GHz (pamięć podręczna Level 3 o pojemności 2 MB) i Xeon MP 2 GHz (pamięć podręczna Level 3 o pojemności 1 MB).

Serwery kasetowe
Serwer kasetowy BX300 firmy Fujitsu Siemens był do tej pory wyposażany w procesory Pentium III. Zmodyfikowany ostatnio serwer dysponuje jednym lub dwoma procesorami Pentium M 1,6 GHz. Ma też do 4 GB pamięci RAM i dwa 2,5-calowe dyski twarde IDE o pojemności 20 lub 60 GB, skonfigurowane do pracy w trybie RAID0 lub RAID1. Płytę z serwerem (na zdjęciu) montuje się w chassis o wysokości 3U mogącym pomieścić do 20 serwerów BX300 z systemem operacyjnym Linux lub Windows Server 2003. Z tyłu chassis znajdują się 3 gniazda, w których można instalować przełączniki oraz płyty zawierające systemy zarządzające całym chassis (wyposażone w 1 lub 2 porty Ethernet z konektorami RJ45). Każdy serwer dysponuje w standardowej konfiguracji jednym portem Ethernet (opcjonalnie dwa). Można też skorzystać ze zintegrowanego z chassis przełącznika KVM, zarządzając w ten sposób jednostkami obliczeniowymi.


TOP 200