Serwery interesujące zmiany

W mijającym roku działo się sporo ciekawego zarówno w warstwie sprzętowej systemów, jak i oprogramowaniu. Serwery dysponują coraz większą liczbą procesorów, głównie za sprawą wielordzeniowych układów CPU. Przedsiębiorstwa instalują też w swoich systemach informatycznych coraz więcej urządzeń kasetowych (blades), charakteryzujących się dużym zagęszczeniem elementów.

W mijającym roku działo się sporo ciekawego zarówno w warstwie sprzętowej systemów, jak i oprogramowaniu. Serwery dysponują coraz większą liczbą procesorów, głównie za sprawą wielordzeniowych układów CPU. Przedsiębiorstwa instalują też w swoich systemach informatycznych coraz więcej urządzeń kasetowych (blades), charakteryzujących się dużym zagęszczeniem elementów.

W dziedzinie oprogramowania najważniejsze zmiany dotyczą systemów operacyjnych. Linux wkracza coraz śmielej do przedsiębiorstw. Ocenia się, że do 2010 r. rynek serwerów linuksowych będzie rósł w tempie ok. 12% rocznie. Systemy linuksowe świadczą wiele usług: pełnią rolę serwerów plików, serwerów drukowania, serwerów webowych, obsługują wymagające aplikacje biznesowe oraz zarządzają dużymi bazami danych.

Trochę statystyki

Jak podaje Gartner (raport opisujący), na światowy rynek trafiło w II kwartale 2005 r. 1,78 mln serwerów. IBM opanował 30% rynku (głównie za sprawą drogich systemów typu mainframe opartych na Linuksie), uzyskując obroty rzędu 3,7 mld USD (porównując rok do roku, wzrost o 4,6%). HP (drugie miejsce; 27,7-proc. udziału w rynku; wzrost o 6,6%) może się pochwalić kwotą 3,5 mld USD.

Biorąc pod uwagę liczbę sprzedanych serwerów, w drugim kwartale prym wiódł HP (494 tys.). Kolejne miejsca zajęły: Dell (423 tys.), IBM (277 tys.) i Sun (95 tys.).

Najwięcej uniksowych serwerów RISC/Itanium wprowadził w tym czasie na rynek Sun (74 400 sztuk). Najwięcej serwerów x86 sprzedał HP (474 tys. sztuk).

Biorąc pod uwagę systemy linuksowe, pierwsze miejsce zajął HP (24% udziału w rynku). Ko-lejne miejsca zajęły Dell (20%) i IBM (19%).

Serwery pracują coraz szybciej i jednocześnie tanieją. W 1966 r. przeciętna cena serwera wahała się w granicach 25 tys. USD. Obe-cnie jest to o 18 tys. mniej, czyli 7 tys. USD.

Kasety rosną w siłę

Serwery interesujące zmiany

Technologia IPMI 2.0

Mijający rok był bardzo dobry dla serwerów kasetowych. Prym wiedzie tu IBM (40% rynku). HP ma 36-procentowy udział, Sun 6-procentowy, a Dell 4-procentowy. Główne powody, dla których serwery kasetowe zdobywają coraz większą liczbę zwolenników, to: duże zagęszczenie systemów obliczeniowych i mniejsze koszty zarządzania.

IDC podaje, że obroty na rynku serwerów kasetowych przekroczyły w 2004 r. kwotę 1 mld USD. Obecnie jeden na 10 do 12 serwerów to serwer kasetowy. W 2007 r. co trzeci/czwarty serwer ma mieć konstrukcję kasety. Ocenia się, że w 2010 r. obroty na rynku serwerów kasetowych wzrosną do poziomu 8 mld USD, a firmy wyprodukują wtedy ok. 2,5 mln takich systemów obliczeniowych.

Rolę serwerów kasetowych docenia IBM, który zaprezentował w czerwcu swój pierwszy serwer kasetowy oparty na procesorach Opteron (firma produkowała do tego momentu serwery kasetowe oparte na układach Power i Intel). Był to trzeci produkt tej firmy wyposażony w układ Opteron. Serwer (do montowania w chassis BladeCenter) nosi nazwę LS20 i można w nim instalować dwurdzeniowe układy Opteron, które AMD udostępnił w kwietniu br.

IBM wprowadzi też na rynek w połowie 2005 r. swój drugi serwer oparty na architekturze X3, który może zawierać do 32 procesorów Xeon. Produkt nosi nazwę eServer x460 i został zaprojektowany na bazie firmowej architektury X3, której kluczowym elementem jest chipset Hurricane.

Nad architekturą X3 producent pracował trzy lata i wydał na badania ok. 100 mln USD, starając się wprowadzić do serwerów opartych na procesorach Xeon rozwiązania, które były do tej pory stosowane w komputerach typu mainframe.

Kolejna nowość IBM nosi nazwę xServer 336. Jest to wydajny serwer stelażowy o wysokości 1 U.

Serwery interesujące zmiany

Magistrala PCI Express

Także HP wprowadził w br. na rynek nowe serwery kasetowe. W marcu ukazały się dwa urządzenia oparte na procesorach Opteron (ProLiant BL25p i BL35p). To nowość, ponieważ HP oferował wcze-śniej serwery kasetowe oparte tylko na procesorach intelowskich. Serwery weszły na rynek w tym samym czasie, gdy AMD zaprezentował swoje dwa nowe modele układów Opteron: 252 i 852. Układy te mają szybszą magistralę HyperTransport (1 GHz) i wspierają instrukcje SSE3, które zwiększają znacznie wydajność aplikacji graficznych i naukowych.

HP przygotował też w tym roku dwa stelażowe serwery, jeden oparty na układach Opteron (ProLiant DL385), a drugi na układach Xeon MP (ProLiant DL580).

Sun wprowadził swój pierwszy serwer kasetowy na rynek w 2003 r. W jednym chassis, mającym wysokość 5,25 cala, można było umieścić 16 jednoprocesorowych lub osiem dwuprocesorowych serwerów kasetowych. Firma spodziewała się dużego popytu na te serwery, tak się jednak nie stało. Dlatego producent zdecydował się opracować nową platformę dla serwerów kasetowych: ultracienkie serwery kasetowe Galaxy (oparte na procesorach Opteron), które będzie można instalować w tym samym chassis, w którym pracują serwery kasetowe z procesorami Sparc. Sun ma wprowadzić te serwery na rynek na początku 2006 r.

Sun zadecydował, że nowa linia produktów dołączy do istniejącej rodziny serwerów Sun Fire. Najtańszym i jednocześnie oferującym najmniejsze możliwości modelem z tej rodziny jest Sun Fire X2100, wyposażony w jedno gniazdo procesorowe. Jego większym bratem (dwa procesory) został Sun Fire X4100. Najpotężniejszą obecnie maszyną z nowej serii jest Sun Fire X4200, mogący obsłużyć do czterech procesorów. Sun ma w planach zaprezentować w niedługim czasie model, wyposażony w osiem jednostek centralnych AMD Opteron.

Dell oferuje tradycyjnie serwery przeznaczone do obsługi małych i średnich firm. Jednym z takich produktów wprowadzonych na rynek w br. jest tani, wolno stojący serwer, któremu Dell nadał nazwę PowerEdge 830. Mówiąc o tej firmie warto zwrócić uwagę na fakt, że po wycofaniu się z rynku serwerów kasetowych, Dell podjął ponownie produkcję takich systemów obliczeniowych pod koniec 2004 r.

Konsolidowanie serwerów

Serwery interesujące zmiany

PRZEGLĄD WYBRANYCH SERWERÓW*

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się technologia konsolidowania serwerów (wirtualizacja systemów obliczeniowych). Dzięki niej użytkownik może uruchamiać wiele wirtualnych serwerów na jednym fizycznym serwerze, zamiast instalować w systemie oddzielne serwery.

AMD udostępnił w maju br. szczegóły techniczne dotyczące swojej technologii wirtualizowania serwerów, której nadał roboczą nazwę Pacifica. Technologia pozwala dzielić serwery oparte na procesorach AMD na wiele partycji, a następnie na każdej z nich uruchamiać inny system operacyjny. Roz- wiązanie ma być dostępne na początku 2006 r.

Nad podobną technologią pracuje Intel. Chociaż Intel i AMD nie podpisały formalnego porozumienia, które gwarantuje, że opracowywane przez nie technologie będą ze sobą zgodne, to zawarły umowę cross-licensing gwarantującą, że producenci oprogramowania nie będą musieli pisać oddzielnych aplikacji dla platformy opar- tej na procesorach Intela i oddzielnych dla platformy opartej na procesorach AMD.

Wielordzeniowe CPU

Jedną z technologii, która przyczyniła się w mijającym roku do tego, że serwery pracują coraz wydajniej, są wielordzeniowe układy CPU.

AMD wprowadził na rynek swój pierwszy dwurdzeniowy układ Opteron w połowie 2005 r. IBM produkuje takie procesory od 2001 r. (ale są to układy architektury RISC). Intel zamierza udostępnić dwurdzeniowy układ Itanium pod koniec br. oraz poinformował w sier- pniu, że udostępni dwurdzeniowe układy Xeon i Xeon MP (znane pod nazwą kodową Paxville) jeszcze w 2005 r. Wcześniej firma zapowiadała, że nastąpi to dopiero w 2006 r.

Dwurdzeniowe układy Paxville będą stosowane w serwerach zawierających cztery i więcej procesorów. Układ będzie wspierany przez chipset E8500, który Intel wprowadził na rynek wcześniej w 2005 r. Po układach Paxville, w pierwszym kwartale 2006 r. Intel wprowadzi na rynek kolejne dwa dwurdzeniowe układy CPU, noszące nazwy kodowe Bensley i Glidewell.

Sun zaprezentował 20 września procesor UltraSparc IV+, znany wcześniej pod nazwą kodową Panther. Układ jest taktowany zegarem 1,5 GHz, a nie 1,8 GHz, tak jak to zapowiadano wcześniej. Procesor jest obecnie instalowany w pięciu serwerach: Sun Fire V490, V890, E2900, E4900 i E6900.

Nowe serwery oparte na procesorach UltraSparc IV+ kosztują tyle samo co serwery oparte na procesorach UltraSparc IV. Jak infor- muje Sun, procesor UltraSparc IV+ pracuje pięć razy szybciej niż procesor UltraSparc III (wprowadzony na rynek w 2001 r.) i dwa razy szybciej niż procesor Ultra-Sparc IV. UltraSparc IV+ jest pier- wszym układem firmy Sun produkowanym w oparciu o technologię 90 nanometrów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200