Serwery interesujące zmiany

Łatwiejsze zarządzanie warstwą sprzętową serwerów

Coraz więcej serwerów obsługuje technologię IPMI, która pozwala w łatwy sposób zarządzać zdalnie na stronie 53 pod tabelą! ich warstwą sprzętową. Jest to otwar- ta specyfikacja wspierana przez ponad 150 dostawców serwerów.

Najnowsza wersja specyfikacji IPMI nosi numer 2.0. Rozwiązanie obsługuje wszystkie rodzaje serwerów: wolno stojące, stelażowe i kasetowe. Układ serwisowy BMC (Baseboard Management Controller) jest instalowany na płycie głównej serwera lub stanowi integralną część platformy telekomunikacyjnej albo chassis, w którym znajdują się serwery kasetowe. BMC komunikuje się z głównym procesorem serwera oraz z innymi elementami znajdującymi się na płycie głównej, używając prostej, szeregowej magistrali danych.

IPMI 2.0 wspiera funkcjonalność Serial over LAN, przekierowując cały ruch wymieniany między systemem IPMI i szeregową konsolą na połączenie IP.

PCI Express to większa wydajność serwerów

Wiele serwerów zawiera (oprócz PCI) najnowszą magistralę PCI Express, opartą na przełączaniu i na architekturze punkt-punkt. PCI Express oferuje wydajne, dwukierunkowe połączenia między układem CPU i systemem I/O.

Każde z połączeń może się składać z jednej ścieżki lub z wielu ścieżek. Każda ścieżka to cztery druty - jedna para służy do transmitowania danych, a druga do odbierania.

Budowane obecnie serwery wspierają np. karty graficzne, które mają konfigurację x8 (osiem ścieżek). W niedalekiej przyszłości pojawią się magistrale PCI Express zawierające 32 ścieżki (x32).

Produkowane obecnie karty PCI Express są dostępne w konfiguracjach z czterema lub z ośmioma ścieżkami (konfiguracja x4 i x8). Magistrala PCI Express x4 ma przepustowość 20 Gb/s, a magistrala x8 dwa razy większą (40 Gb/s). Trwają już prace na zwiększeniem przepustowości ścieżki do 5 Gb/s, co pozwoli budować bardzo wydajne magistrale PCI Express. Dla porównania - magistrala PCI-X 1.0 (najpopularniejsza obecnie wersja tej technologii) ma przepustowość 1 Gb/s.

<hr size=1 noshade>Dużo w małym

Serwery interesujące zmiany
System obliczeniowy IBM xServer 336 o wysokości 1U zawiera dwa procesory Intel Xeon 3,6 GHz i można w nim instalować cztery 2,5-calowe dyski SCSI lub 2 dyski SATA albo SCSI (3,5-calowe). Urządzenie oferuje technologię Light path diagnostic, pozwalającą szybko lokalizować i naprawiać uszkodzenia. Serwer zawiera dwa zasilacze z funkcją równoważenia obciążeń i wymianą "na gorąco".

Z jednym lub dwoma rdzeniami

Serwery interesujące zmiany
Sun Fire X2100 ma jedno gniazdo, w którym można instalować jedno lub dwurdzeniowy układ Opteron. Nowa architektura oferuje m.in. lights-out management, czyli zdalne zarządzanie systemem, restartowanie go i ładowanie w tym samym trybie BIOS. Serwer może pracować pod kontrolą systemów operacyjnych Windows, Solaris i Linux.

Silny na cztery procesory

Serwery interesujące zmiany
HP ProLiant DL580 jest oparty na czterech 64-bitowych, intelowskich procesorach Xeon MP. Serwer obsługuje większość 64-bitowych dystrybucji Linuksa oraz 64-bitową wersję Windows. Na serwerze można uruchamiać oprogramowanie Virtual Machine Manager, które tworzy wirtualne systemy obliczeniowe.

Przeznaczony dla małych firm

Serwery interesujące zmiany
Serwer Dell PowerEdge 830 wyposażono w dwurdzeniowy, intelowski układ CPU (wieża). W serwerze o wolno stojącej konstrukcji można zainstalować dodatkowo macierz SCSI RAID. Maks. pojemność pamięci RAM - 8 GB. Serwer jest sprzedawany z opro- gramowaniem OpenManage Suite, które pozwala zarządzać systemami zdalnie (interfejs www). Obsługiwane systemy operacyjne: Red Hat Linux, Suse Linux i Windows Server 2003.

<hr size=1 noshade>

Paweł Burdalski konsultant ds. systemów i technologii w Unisys Polska

W mijającym roku nie możemy się pochwalić dużymi osiągnięciami, jeśli chodzi o sprzedaż serwerów w Polsce. Zauważamy jednak duże zainteresowanie klientów naszymi maszynami ES7000 z opcją RTC - wydajności na żądanie. Z naszego punktu widzenia kluczowym elementem dalszego rozwoju naszego biznesu serwerowego jest technologia Real Time Capacity. Jednym z problemów, który napotykają osoby odpowiedzialne za zakup i przygotowywanie konfiguracji serwerów, jest konieczność wyboru sprzętu zdolnego obsłużyć obciążenie, jakie pojawi się w przyszłości. Unisys rozwiązał ten problem w serwerach ES7000 serii Real Time Capacity (RTC), które dostarczane są z czterema nieaktywnymi procesorami Xeon MP lub Itanium II oraz systemami operacyjnymi Windows lub Linux. Takie podejście likwiduje konieczność fizycznej ingerencji w sprzęt (jaka ma miejsce przy rozbudowie) oraz obniża koszty zakupu rozwiązania początkowego.

Klient płaci za dodatkowy procesor dopiero w momencie jego uruchomienia.

Zauważamy rosnące zainteresowanie serwerami z systemem Linux. Unisys od ponad roku sprzedaje serwery z tym systemem w odpowiedzi na rosnące zainteresowane rynku takimi rozwiązaniami. Użytkownicy to nie tylko instytucje edukacyjne, ale także instytucje finansowe, telekomunikacyjne czy agencje i porty lotnicze.

Zwykle są stosowane w kluczowych obszarach działalności naszych klientów. Serwery z systemem Linux nie są preinstalowane.

Każde rozwiązanie jest przygotowywane pod konkretne potrzeby klienta, dostosowywane do jego wymagań. Serwer i system to dopiero podstawa, na której działa aplikacja wykonująca odpowiednie zadania biznesowe.

To właśnie rodzaj i charakter aplikacji decyduje o ostatecznym wyborze platformy sprzętowo-systemowej.

Łukasz Świątek Sun Microsystems Poland

W minionym roku finansowym, zakończonym 30 czerwca 2005 r., polski oddział Suna zanotował 12% wzrost obrotów w porównaniu do roku 2004. Duża część przychodów pochodziła ze sprzedaży serwerów. Poza rozwiązaniami uniksowymi (maszyny z procesorami SPARC) dużym zainteresowaniem cieszyły się także stosunkowo nowe w ofercie Sun Microsystems tanie serwery z procesorami Opteron firmy AMD. Sprzedaliśmy kilkaset sztuk takich komputerów. Kupują je przede wszys- tkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Coraz częściej są one także wykorzystywane w dużych projektach.

Ciężko jest wskazać jakąś najistotniejszą technologię dla dalszego rozwoju rynku serwerów. Niewątpliwie przełomem, nie tylko w kontekście serwerów, ale w szerszym podejściu do informatyki, będzie nowa rodzina maszyn Suna wyposażona w procesory o kodowej nazwie Niagara (premiera prawdopodobnie w połowie listopada tego roku), które mają być wielokrotnie szybsze w porównaniu do obecnych układów dostępnych na rynku.

Wybór systemu operacyjnego zależy od konkretnych zastosowań. Dla rozwiązań krytycznych, gdzie bardzo ważną rolę odgrywają kwestie bezpieczeństwa czy skalowalności, rekomendujemy Solaris. Do innych zastosowań niejednokrotnie brany jest pod uwagę Linux.


TOP 200