Serwery iSeries IBM

Dla użytkowników komputerów pracujących pod systemami Linux, Windows NT i OS/400 mamy dobrą wiadomość. IBM wprowadził pod koniec kwietnia do swojej oferty kilka nowych serwerów linii iSeries (dawniej AS/400).

Dla użytkowników komputerów pracujących pod systemami Linux, Windows NT i OS/400 mamy dobrą wiadomość. IBM wprowadził pod koniec kwietnia do swojej oferty kilka nowych serwerów linii iSeries (dawniej AS/400). Są to komputery podstawowej i najwyższej klasy, na których można uruchamiać wiele różnych programów i systemów operacyjnych, dzięki czemu administrator może konsolidować aplikacje i znacznie obniżyć koszty związane z zarządzaniem siecią komputerową.

IBM oferuje następujące modele serwerów linii iSeries: 270, 820, 830 i 840. Ponieważ na każdym z wymienionych powyżej produktów można instalować do 32 instancji systemu operacyjnego, administrator może łatwo konsolidować serwery i zwiększać efektywność pracy aplikacji eksploatowanych w sieciowym systemie informatycznym. Administrator może też podzielić pojedynczy procesor na kilka oddzielnych partycji, tak aby mógł on obsługiwać wiele instancji systemu operacyjnego Linux, Windows NT lub OS/400.

Serwer iSeries można na przykład podzielić logicznie na trzy oddzielne partycje i tak je skonfigurować, aby partycja numer jeden obsługiwała system operacyjny Windows 2000, partycja numer dwa oprogramowanie Citrix MetaFrame, a partycja numer trzy system operacyjny OS/400. Podsystemy dyskowe obsługujące serwery iSeries pracują niezwykle wydajnie, a układy CPU przetwarzają dane wyjątkowo szybko i są w stanie świadczyć swe usługi wielu użytkownikom.

Aby zainstalować w systemie informatycznym na przykład trzy nowe serwery Windows 2000, nie trzeba już kupować trzech oddzielnych serwerów Intelowskich. Teraz wystarczy zainstalować trzy nowe instancje systemu Windows 2000 (uruchamiając je na zintegrowanych ze sobą serwerach xSeries; taką nazwę noszą obecnie serwery Intelowskie, na przykład serwery Netfinity) na jednym serwerze iSeries. Zarządzanie serwerami linii iSeries jest bardzo łatwe, ponieważ IBM dostarcza je razem ze zunifikowanym interfejsem zarządzania, który obsługuje systemy operacyjne Windows 2000, OS/400 i Linux.

Model iSeries 270 nadaje się idealnie do instalowania serwerów webowych i serwerów aplikacji, a IBM ma nadzieję, że produkt ten będzie skutecznie rywalizować z serwerami wyposażonymi w procesory Intel. Modele 820, 830 i 840 dysponują większą mocą obliczeniową i mogą z powodzeniem obsługiwać aplikacje pracujące w trybie przetwarzania transakcyjnego. Modele te nadają się doskonale do konsolidowania aplikacji i serwerów, i powinny zainteresować tych administratorów, którzy chcą w łatwy sposób zarządzać wieloma serwerami Windows NT lub Linux. Serwery iSeries 820, 830 i 840 dają się łatwo skalować, pracują bardzo wydajnie i oferują dopracowane mechanizmy zabezpieczeń.

Wszystkie serwery linii iSeries wyposażone są w 64-bitowe procesory PowerPC Sstar i są zarządzane przez oprogramowanie noszące nazwę Operations Navigator – jest to Pecetowy monitor Windows, używany do zarządzania telefonami komórkowymi urządzeniami bezprzewodowymi. Procesor SStar został zaprojektowany z myślą o tym, aby mógł obsługiwać wymagające aplikacje biznesowe, takie jak przetwarzanie transakcyjne trybu on-line (OLTP; On-Line Transaction Processing), inteligentne aplikacje biznesowe, aplikacje ERP (Enterprise Resource Planning; zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa), aplikacje webowe (serwery web) i aplikacje obsługujące duże grupy robocze. Procesor SStar wytwarzany jest z użyciem nowatorskiej technologii opracowanej przez IBM, znanej pod skrótem SOI (Silicon On Insulator; krzem na izolatorze). Układy scalone SOI wykorzystują zamiast połączeń aluminiowych połączenia miedziane (chodzi o ścieżki łączące poszczególne elementy umieszczone na scalaku). Miedź przewodzi prąd elektryczny dużo lepiej niż aluminium, dlatego układy SOI nie pobierają dużo prądu i wydzielają mało ciepła, co pozwala zagęszczać układy CPU i obniżyć koszty związane z chłodzeniem serwera.

W serwerach linii iSeries można instalować od 2 do 24 układów CPU. Model 270 dysponuje dwoma procesorami; model 820 czterema procesorami; w modelu 830 można instalować od czterech do ośmiu procesorów; a w modelu 840 od 12 do 24 procesorów. Testy porównawcze SPECjbb2000 (opracowane przez SPEC; Standard Performance Evaluation Corp.) informują, że serwer iSeries 840 jest w stanie wykonać w ciągu jednej sekundy 132 tysiące transakcji Java. Dla porównania - ostatnia nowość firmy Sun Microsystems, serwer Sun Fire 6800, wykonuje w ciągu jednej sekundy 109 tysięcy transakcji.

Test jbb (Java Business Benchmark) jest pierwszym testem porównawczym opracowanym przez SPEC, który mierzy wydajność serwletów (programy Java uruchamiane na serwerze). Test SPECjbb2000 symuluje operacje wykonywane w warstwiw pośredniej, która sprzęga serwer z zapleczem (bazy danych), dostarczając mu niezbędnych informacji.

IBM dostarcza też nowe oprogramowanie do zarządzania klastrami i rozwiązanie noszące nazwę „switchable disk”, dzięki któremu dysk twardy obsługiwany przez jeden serwer może zostać przejęty (przełączenie dysku) przez inny serwer, jeśli serwer macierzysty ulegnie uszkodzeniu. Serwery dysponują też interfejsami Fibre Channel, które mogą obsługiwać stacje pamięci taśmowej i stacje dysków twardych, dzięki czemu dyski twarde dołączone bezpośrednio do serwera i urządzenia pamięci masowej zainstalowane w sieci SAN mogą współużytkować tę samą stację pamięci taśmowej. Interfejs Fibre Channel pozwala dołączać systemy iSeries do serwerów IBM Enterprise Storage Server (Shark).

Cena serwerów iSeries – od 11 200 USD do 1,5 mln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200