Serwery i storage - recepty na zalew danych

Wciąż rozwijane technologie związane zarówno z mikroprocesorami, jak i pamięciami masowymi są od siebie współzależne. Warto przyjrzeć się najbardziej obiecującym pomysłom i perspektywom ich zastosowań, takim jak: wykorzystywanie w serwerach energooszczędnych procesorów (układy ARM, Tilera czy Intel x86 Atom), deduplikacja danych jako sposób na efektywne wykorzystanie fizycznych zasobów, zbliżenie pamięci flash do CPU czy stosowanie dysków SSD, jako podstawowego elementu komputerów PC, serwerów i pamięci masowych.

Serwery i storage - recepty na zalew danych

Szybkość przetwarzania danych, pojemność systemów składowania oraz wydajność dostępu do informacji to podstawowe elementy systemu IT, które wpływają na możliwość efektywnego działania aplikacji i ich praktycznych zastosowań. Z jednej strony, większa szybkość przetwarzania procesorów zmusza do szukania metod umożliwiających odpowiednio szybkie dostarczenie danych i zapis wyników obliczeń, a z drugiej rosnące zbiory informacji zwiększają zapotrzebowanie na wydajność przetwarzania.

Polecamy Zanim kupisz serwer...

Zobacz również:

  • TikTok zmienia strategię dotyczącą bezpieczeństwa danych
  • Dzięki tej pamięci serwery kolejnej generacji będą pracować dużo wydajniej
  • Lenovo otwiera swój pierwszy w Europie zakład produkcyjny

Cele te można osiągnąć ulepszając istniejące rozwiązania techniczne bez zasadniczych modyfikacji architektury systemów, na przykład poprzez: zwiększanie częstotliwości taktowania procesorów lub liczby zintegrowanych rdzeni obliczeniowych, zwiększanie gęstości zapisu danych na talerzach dysków i zastosowanie nowych wersji popularnych interfejsów (SATA 3, USB 3 itp.).

Ale pojawiają się też nowe technologie i pomysły na bardziej inteligentne i technicznie zaawansowane rozwiązania. Niektóre z nich zaczynają wyznaczać nowe kierunki rozwoju technologii IT w skali rynku masowego.

Wśród nich najbardziej obiecujące wydają się obecnie perspektywy wykorzystania w serwerach procesorów innych platform niż x86, np. układów ARM lub Tilera, a także Intel Atom (x86). Choć w perspektywie kilku lat na pewno nie zdominują one rynku, to mogą zyskać w nim istotny udział.

Podobnie jest w przypadku dysków SSD. Można oczekiwać, że już wkrótce znajdą one masowe zastosowania jako podstawowy element komputerów PC, serwerów i pamięci masowych. Nie oznacza to, że klasyczne dyski magnetyczne zostaną całkowicie wyparte z rynku - oba rodzaje pamięci będą współistnieć, jako uzupełniające się, niezależne elementy lub też w formie systemów zintegrowanych (dyski hybrydowe).

Kto stawia na rozwój platform serwerowych innych niż klasyczne

• HP ogłosiło, że w ramach projektu Moonshot opracowuje nową platformę serwerową Redstone, która będzie wykorzystywać procesory ARM Cortex produkowane przez Calxeda, a później być może również układy Intel Atom. Założeniem projektu Moonshot jest opracowanie architektury pozwalającej na ekstremalne obniżenie zużycia energii przez system serwerowy pracujący przy wykorzystaniu bardzo dużej liczby procesorów. Platforma Redstone ma umożliwić instalację ponad 2800 serwerów w jednej szafie stelażowej. Według ocen HP Labs, system taki ma jednocześnie zużywać o 89% mniej energii, zajmować o 94% mniej miejsca i kosztować 63% mniej w porównaniu do klasycznych rozwiązań. Jest to jeden z praktycznych elementów ogłoszonej wcześniej strategii HP, zakładającej koncentrację na ofercie rozwiązań związanych z systemami typu cloud computing. Na razie brak jeszcze szczegółów dotyczących terminu wprowadzenia na rynek serwerów Redstone. Praktyczne testy nowej platformy rozpoczną się najprawdopodobniej w pierwszej połowie 2013 r., gdy zostanie ona dostarczona dla "wybranych użytkowników".

• Firma Tilera zaprezentowała kolejny procesor serwerowy Tile-GX36 wyposażony w 36 rdzeni obliczeniowych. Według producenta, ma on lepszą wydajność w przeliczeniu na pobór mocy w porównaniu do dostępnych obecnie na rynku serwerowych procesorów x86. Tile-GX36 ma częstotliwość 1,2 GHz i pobiera 24 W mocy. Warto jednocześnie zauważyć, że układ ma wyższą wydajność niż wcześniejszy, wprowadzony na rynek kilka lat temu model procesora Tilera wyposażony w 64 rdzenie obliczeniowe.

• AMD opracowuje nową architekturę HSA (Heterogeneous Systems Architecture), która ma umożliwić integrację procesorów graficznych i klasycznych CPU w jednym systemie. Na razie brak jest szczegółów technicznych, ale według długofalowych planów AMD, pierwszym układem wyposażonym w funkcje HSA będzie procesor o kodowej nazwie Kabini. Ponadto, według wypowiedzi przedstawicieli firmy, AMD analizuje możliwość wykorzystania niskonapięciowych procesorów stworzonych z myślą o netbookach w energooszczędnych serwerach.

• Czasem jednak bywa odwrotnie - SeaMicro, producent serwerów i płyt głównych wykorzystujących procesory Atom, zaprezentował stelażowy mikroserwer SM10000-XE (10U) wyposażony tym razem w 64 czterordzeniowe układy Intel Xeon E3-1260L (45 W). Według producenta, zapewnia on większą wydajność obsługi aplikacji webowych. Model ten jest nową wersją wprowadzonego w ub. roku serwera SeaMicro SM10000-64HD wyposażonego w 384 dwurdzeniowe układy Atom. Serwery wykorzystują specjalizowane, opracowane przez SeaMicro układy ASIC, które umożliwiają wirtualizację interfejsów I/O również sieciowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200