Serwery i pamięć masowa - efektywność ponad wszystko

Thin provisioning

Inną technologią, która poprawia efektywność wykorzystania miejsca na pamięci masowe, jest metoda elastycznej alokacji przestrzeni, zwana thin provisioning. Pozwala ona administratorom pamięci masowej przypisywać odpowiednią przestrzeń na potrzeby danej aplikacji i, wraz z zapisywaniem informacji, systematycznie ją zajmować. Tradycyjna alokacja polegała na sztywnym przypisywaniu dostępnych zasobów danej aplikacji, co często prowadziło do przeszacowania lub niedoszacowania potrzeb

pojemnościowych dla danego systemu i w konsekwencji do mało efektywnego rozdystrybuowania przestrzeni. Wszelkie zabiegi, mające na celu zmianę wielkości zaalokowanego wolumenu, wymagały złożonych operacji administracyjnych.

Obecnie, dzięki zastosowaniu technologii thin provisioning, zaalokowana przestrzeń może być zwiększana lub zmniejszana w zależności od potrzeb, w ścisłym dopasowaniu do wymagań danego systemu i bez konieczności przerywania pracy wykorzystujących ją aplikacji.

Odejście od tradycyjnej metody eliminuje zatem problem zaalokowanej przestrzeni, która nigdy nie zostaje użyta. Wzrost poziomu efektywnego wykorzystania pamięci masowej pozwala odsunąć w czasie konieczność zakupu kolejnej przestrzeni dyskowej. Rozbudowa pojemności pamięci masowej zostaje ściśle dopasowana do tempa przyrostu danych w środowisku produkcyjnym.

Zastosowanie thin provisioning może również pomóc w ograniczeniu nakładów na administrowanie przydzielaniem zasobów dyskowych poszczególnym aplikacjom. Czynności związane z alokacją przestrzeni stają się prostsze i zajmują mniej czasu, dzięki czemu jeden administrator może zarządzać większą liczbą terabajtów przestrzeni dyskowej.

Solid State Storage

Rosnące zapotrzebowanie na wydajność operacji IO w centrach danych sprawia, że technologia SSD, mimo że przecież nie jest nowa, właśnie teraz coraz częściej pojawia się w produktach oferowanych na rynku serwerów i pamięci masowych. Tym, co powstrzymuje przed jej zakupem jest oczywiście cena, która choć ciągle spada, nadal pozostaje na wysokim poziomie. SAP, Oracle, ERP, bazy danych, serwery e-mail, strony internetowe z ogromną liczbą transakcji, platformy wirtualizacji to najwięksi beneficjenci technologii SSD. Większość producentów systemów pamięci masowych oraz serwerów poszerzyła już swoją ofertę, dodając w swoich produktach możliwość instalacji oprócz standardowych dysków twardych (SAS, SATA czy Fibre Channel) również napędów typu SSD. W przypadku serwerów, każdy z czołowych producentów oferuje dyski SSD w swoich serwerowych grupach modeli. Alternatywą dla dysków SSD lub dedykowanej macierzy jest zastosowanie karty pamięci SSD, zainstalowanej bezpośrednio w serwerze w gnieździe PCI-e. Największe korzyści wynikające z możliwości, jakie daje technologia SSD, niesie implementacja dynamiczna, gdzie dane, które rzeczywiście wymagają największej wydajności są automatycznie umiejscawiane na warstwie dysków SSD, co maksymalizuje zyski z poczynionych w tę technologię inwestycji.

Systemy pamięci masowej optymalnie wykorzystują technologię SSD oraz tradycyjne wolnoobrotowe, a pojemne dyski twarde SATA mogą często dostarczyć wyższą wydajność, przy niższym całkowitym koszcie utrzymania (TCO), aniżeli systemy oparte tylko na wielu szybkoobrotowych dyskach twardych. Pojedyncza półka dysków SSD może zastąpić szafę rack dysków FC, przy niższym koszcie, lepszej wydajności, mniejszym zużyciu energii i przestrzeni.


TOP 200