Serwery firmy Tricord czekają na Pentium

W oczekiwaniu na hossę na rynku serwerów spowodowaną rosnącym znaczeniem architektury klient/serwer i pojawieniem się procesora Pentium, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych typów tych urządzeń.

W oczekiwaniu na hossę na rynku serwerów spowodowaną rosnącym znaczeniem architektury klient/serwer i pojawieniem się procesora Pentium, producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowych typów tych urządzeń.

Firma Tricord Systems zaprezentowała pod koniec marca br. wieloprocesorowy serwer ES5000 przygotowany do wymiany procesorów na Pentium. Posiada on wbudowane sześć procesorów i486DX2 66 MHz, co po wymianie na Pentium pozwoli osiągnąć moc obliczeniową 600 MIPS (milionów instrukcji w czasie sekundy). Cena tego urządzenia, zależna od konfiguracji, wynosi od 78 tys. USD w górę. W porównaniu do produkowanych w tej firmie poprzedników ES5000 zwiększono ilość pamięci RAM ze 128 MB do 1 GB. Przy użyciu standardowej techniki SCSI serwer ES5000 może obsłużyć aż do 488 GB pamięci masowej na dysku twardym, co czyni bardzo realnym wszelkie projekty związane z tzw. downsizing'iem (zastępowaniem mainframe'ów i minikomputerów przez sieci LAN wyposażone m.in. w silne serwery).

Tricord stosuje wiele specjalnych technik, usprawniających pracę serwera ES5000. Do zarządzania podsystemem dysków używana jest szyna typu EISA oraz układy i386DX. W celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa danych, urządzenie to stosuje technologię RAID zapisu danych na dyski twarde, posiada wbudowane systemy dublujące żródła zasilania oraz umożliwia wymianę dysków lub zasilaczy w ogóle bez odłączania serwera. Kod BIOS-u jest zapisany w pamięci typu flash, co umożliwia dokonanie np. upgrade'u tego kodu za pomocą zdalnego połączenia. Już wkrótce firma Tricord zaprezentuje serwer ES5000 pracujący w trybie tzw. Open Fault Tolerance, gdzie jedno urządzenia jest całkowicie dublowane pracą drugiego serwera.

Pracą ES5000 można zarządzać przy użyciu oprogramowania firmy Tricord, uruchamianego pod kontrolą Windows 3.1, a także korzystając z połączenia SNMP i NetView. Serwer współpracuje z OS/2 1.3, Microsoft LAN Manager, SCO Unix, Vines Banyan i NetWare Novell. Tricord zamierza w przyszłości współpracować z OS/2 2.0, Windows NT i Solaris 2.0.


TOP 200