Serwery e3000 odchodzą do historii

HP informuje, że wstrzymuje produkcję serwerów linii e3000. Są to serwery średniej klasy pracujące pod firmowym systemem operacyjnym MPE/iX.

Serwery e3000 pojawiły się w ofercie HPP w 1972 r. W latach osiemdziesiątych serwery e3000, znane też pod nazwą HP3000, konkurowały na rynku z systemami podobnej klasy wytwarzanymi przez IBM (komputery linii iSeries) i przez DEC (minikomputery VAX)

Minikomputery miały wtedy postać "odchudzonych" systemów typu mainframe, do których podłączano dziesiątki prostych terminali. Z czasem postęp technologiczny i wymagania użytkowników spowodowały, że minikomputer stał się po prostu serwerem klasy średniej. Wzrastająca popularność systemu operacyjnego Unix (a następnie Linux) spowodowała, że serwery linii e3000 cieszyły się w ostatnich latach coraz mniejszym zainteresowaniem użytkowników.

Zobacz również:

Po wstrzymaniu produkcji serwerów linii e3000, ostatnimi produktami należącymi do systemów podobnego typu są serwery linii iSeries (IBM). Jak podaje IBM, z usług serwerów eSeries (poprzednia nazwa AS/400) korzysta obecnie ok. 300 tysięcy użytkowników. Serwery eSeries trzymają się dalej mocno, o czym może świadczyć fakt że IBM zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat przeznaczyć 500 milionów USD na dalszy rozwój serwerów tej linii.

Jeśli chodzi o serwery e3000, użytkownicy mogą modyfikować swoje systemy i dokupywać urządzenia peryferyjne do października 2004 roku. Wsparcie techniczne będzie utrzymane do końca 2006 roku, po czym HP uruchomi witrynę WWW, na której będą umieszczane porady techniczne wspierające użytkowników eksploatujących serwery e3000.