Serwery dla małych sieci

Compaq zaprezentował nowe modele serwerów - ProSignia 200 i ProLiant 800.

Compaq zaprezentował nowe modele serwerów - ProSignia 200 i ProLiant 800.

Compaq wprowadził na rynek dwie nowe rodziny tanich serwerów: ProSignia 200, przeznaczoną dla małych firm, oraz ProLiant 800 - dla średnich firm. Serwery te są uzupełnieniem rodzin większych maszyn: ProLiant 5000 (centra danych) oraz ProLiant 2500 (departamenty dużych firm). Wzrost zainteresowania rynkiem małych i średnich firm Compaq tłumaczy tym, że trafia tu aż 52% oferowanych na rynku komputerów profesjonalnych.

Compaq ProSignia 200

Rodzina ProSignia 200 jest przeznaczona dla niezbyt zamożnych klientów, którzy chcieliby wykorzystać zalety sieci komputerowych typu: współdzielenie zasobów i umożliwienie łatwiejszego dostępu do informacji przy jednoczesnym maksymalnym ograniczeniu wysokości środkach przeznaczanych na utrzymanie systemu informatycznego w ruchu.

Niska cena serwera ProSignia 200 (od 1677 USD) jest bezpośrednio związana w wyposażeniem go w skromny, jak na dzisiejsze możliwości, procesor Pentium 166 MHz bez możliwości upgrade'u do Pentium Pro i użytkowania więcej niż jednego procesora oraz w sterownik dyskowy Enhanced IDE (wprawdzie istnieje możliwość instalacji w gnieździe PCI znacznie droższego sterownika WideüUltra SCSI zapewniajacego szybkość transmisji 40 Mb/s lub też zakupu modelu ProSignia 200 SCSI). Rekompensatę uzyskuje się w postaci:

  • preinstalowanej karty sieciowej NetFlex 3/P, zoptymalizowanej pod kątem pracy w sieciach Windows NT Server i Novell NetWare

  • narzędzia do wykrywania i usuwania błędów oraz automatycznego restartowania serwera w przypadku całkowitego zawieszenia jego pracy - Automatic Server Recovery (ASR-2)

  • prostej procedury instalacyjnej, prostej konfiguracji i zarządzania serwerem za pomocą powszechnie stosowanych w komputerach Compaqa najnowszych wersji takich narzędzi, jak SmartStart i Compaq Insight Manager.

  • wyposażeniu serwera w zaszyfrowane wersje IntranetWare, NetWare 3.12 i produkty firmy Cheyenne, które można odblokować po wykupieniu licencji i otrzymaniu od dostawcy specjalnego klucza umożliwiającego instalację oprogramowania.
Do zalet serwera należy także wyposażenie go w 16 MB (2 x 8 MB SIMM) szybkiej pamięci EDO (Extended Data Output) pozwalającej zwiększyć wydajność aplikacji nawet o 40% w stosunku do innego rodzaju rozwiązań. Maksymalnie pamięć ta może być rozszerzona do 128 MB poprzez instalację 4 SIMM-ów po 32 MB każdy (po jednym w każdej kieszeni). Większą pamięć (256 MB) można uzyskać instalując 4 moduły - po 64 MB każdy - znacznie droższej pamięci z korekcją błędów (SIMM ECC). Mieszanie pamięci EDO z ECC jest możliwe (pamięć ECC jest w tym przypadku wyposażona nie, jak standardowo, w złącza ze złota, ale w cynowoüołowiowe, czyli w takie, jakie ma pamięć EDO) ale niewskazane, gdyż prowadzi do utraty funkcjonalności ECC w zakresie korekcji błędów.

Compaq ProLiant 800

Serwer ProLiant 800 jest dedykowany średniej wielkości przedsiębiorstwom lub grupom roboczym w dużych firmach do wykonywania sieciowych operacji plikowych i drukowania, do obsługi Internetu/intranetu lub dedykowanych aplikacji biznesowych.

Od ProSignia 200 różni się jakością i wydajnością elementów, a co za tym idzie - także ceną (od 2780 USD). Po pierwsze został wyposażony w znacznie silniejszy procesor Pentium Pro (dostępne są konfiguracje z procesorem 180 lub 200 MHz) z możliwością użytkowania dwóch takich samych procesorów (co może zwiększyć wydajność serwera aplikacyjnego nawet do 50%). Ponadto wyposażono go w kartę sieciową 10Base-T z możliwością rozbudowy do 100Base-T, sterownik dyskowy Wide-Ultra SCSI i nie buforowaną pamięć EDO DIMM ECC (standardowo - 32 MB z możliwością rozbudowy do 512 MB).

Nowy ProLiant, podobnie jak ProSignia 200, jest wyposażony w ASRü2, ECC, Compaq Insight Manager i SmartStart oraz zaszyfrowane wersje IntranetWare, NetWare 3.12 i oprogramowanie firmy Cheyenne. Nowym narzędziem jest natomiast Integrated Remote Console, umożliwiający użytkownikowi zdalne zarządzanie zasobami serwera poprzez modem (np. zdalną konsolę i zdalny restart systemu niezależnie od stanu sieciowego systemu operacyjnego).

<hr size=1 noshade>Dodatkowe informacje o serwerze ProSignia 200 uzyskać można pod internetowym adresemhttp://www.compaq.com/productinfo/systems/spd/ps200/intro/index.html, a o serwerze ProLiant 800 - http://www.compaq.com/productinfo/systems/spd/pl800/intro/server.html.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200