Serwery blade - kasetowy potencjał

W ewolucji serwerów systemy kasetowe (blades) stanowią ważny etap rozwoju, będąc platformą o największym stopniu modularności. Zacierając granicę pomiędzy serwerami, pamięcią masową i siecią, znacznie obniżają koszty operacyjne. To, co obecnie determinuje rozwój rozwiązań serwerowych typu blade to: konwergencja, możliwości zarządzania, wymiary oraz stosunek ceny do wydajności.

Dzięki modularnej budowie oferują prostsze okablowanie, łatwiejsze zarządzanie sprzętem i większą efektywność energetyczną. Inwestycja w serwery kasetowe powinna być jednak, pomimo ich niewątpliwych zalet, bardzo przemyślana. Wybierając rozwiązanie określonego producenta, musimy nastawić się na długofalową współpracę z nim, gdyż specyficzne i dedykowane kasetowe rozwiązania różnych producentów nie zawsze są w stanie współdziałać w jednej szafie.

Zobacz: Czy Twoje serwery aby się nie nudzą?

Zobacz również:

Ponad 20% rynku serwerów x86 stanowią już maszyny w obudowie kasetowej. Mocne wejście firmy Cisco w ten segment rynku uczyniło go bardziej konkurencyjnym i zaowocowało kilkoma nowymi technologiami.

Blade to modularna platforma, która w połączeniu z innymi elementami systemu - przełącznikami czy urządzeniami SAN - jest montowana w obudowie (chassis) i stanowi w pełni funkcjonalny system. Taki moduł może być umieszczony w szafie z kolejnymi urządzeniami. Obudowa zapewnia funkcje zasilania, chłodzenia oraz podstawowego zarządzania. Poprzez backplane możliwa jest komunikacja sieciowa między serwerami kasetowymi, z pamięciami masowymi i internetem. Istnieją także rozwiązania serwerów kasetowych z dedykowaną pamięcią masową, która nie jest współdzielona.

Polecamy: Niebanalne centra danych

Obudowy serwerów kasetowych są zwykle standardowe, dopasowane do szafy o szerokości 19 cali. Dostępnych jest jednak kilka platform klasy enterprise oferowanych w innych rozmiarach.

Ewolucja zastosowań

Serwery kasetowe są dostępne od ponad 10 lat. Pierwsze rozwiązania tego typu udostępniały małe, specjalizowane firmy, takie jak RLX Technologies czy FiberCycle. Głównym rynkiem zbytu były duże, internetowe centra danych, które wraz z dynamicznym rozwojem swoich usług nie mieściły już tradycyjnych serwerów. Gdy rynek napędzony boomem dotcomów nieco ostygł, do gry o rynek serwerów kasetowych weszły główne marki producentów serwerów. Ofertę skierowano na szerszy rynek - najpierw korporacji i dużych firm. Obecnie oferta serwerów kasetowych adresowana jest także do segmentu MSP.


TOP 200