Serwery blade - kasetowy potencjał

Postępująca konwergencja

Zakup skomplikowanego środowiska serwerowego bez odpowiednich połączeń sieciowych i kompletowanie jego komponentów u oddzielnych dostawców byłyby kłopotliwe i finansowo mało opłacalne. Mogą tu pomóc odpowiednie narzędzia, dedykowane platformom blade. To właśnie dzięki nim wiele organizacji poznało zalety konwergencji i sieci 10 Gb/s.

Polecamy: Przyszłość sieci jest płaska

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI
Serwery blade - kasetowy potencjał

Serwery IBM BladeCenter z serii PS70x - wyposażone nawet w 32 procesory Power7 i 256GB pamięci i mogące obsłużyć najtrudniejsze zadania warstwy przetwarzania danych, CRM czy business intelligence – przeczą opinii 0 niskiej wydajności maszyn w wydaniu kasetowym.

Rozwiązanie HP (moduł Virtual Connect) pozwala administratorowi na podział podwójnego łącza 10 Gb/s na wirtualne FlexNIC. Daje to każdemu serwerowi 20 Gb/s przepływności, podzielonej na maksymalnie 8 FlexNIC z dowolnie kształtowaną przepływnością i konfiguracją sieci. Zaletą rozwiązania jest to, że nie wymaga żadnych dodatkowych kart. Pasmo każdego połączenia może być elastycznie definiowane ze skokiem o 100 Mb/s do pełnych 10 Gb/s.

Najnowszy dodatek do serii Virtual Connect to moduł FlexFabric 10Gb/24, pozwalający na agregację zarówno połączeń 10 Gb/s Ethernet, jak i 8 Gb/s Fibre Channel, bez konieczności używania dedykowanych interkonektów Fibre Channel.

Polecamy: Jak oszczędzać energię w centrum danych? Pięć rad prosto od Google

Podejście Cisco jest inne, koncern oferuje zbiór kart wirtualnych interfejsów i konwergentnych sieci obsługiwanych przez serwery kasetowe. W odróżnieniu od HP i innych producentów, nie montuje na płytach głównych każdego serwera kasetowego karty LAN, pozostawiając klientowi wybór interfejsu.

Jedną z najciekawszych tego typu kart jest M81KR, stworzona z myślą o hostach wirtualizacyjnych. Pozwala na uruchomienie 128 kart sieciowych PCI, z interfejsem do wyboru: FcoE HBA lub Ethernet. Rozwiązanie obsługuje także technologię VN-Link. Pozwala ona na przenoszenie konfiguracji wraz z przemieszczeniem maszyny w ramach obudowy blade.

Cały ruch z kart mezzanine jest agregowany przez parę redundantnych Fabric Extenders, znajdujących się na tyle obudowy blade. Każda, wykonana w jednakowych wymiarach, ma cztery łącza 10 Gb/s uplink. Interfejsy te połączone są z zewnętrznymi przełącznikami opartymi na oprogramowaniu NX-OS.

Polecamy: FPM - opanować firewalle

Testy porównawcze rozwiązań HP i Cisco przeprowadzone przez firmę Tolly wskazują na minimalną przewagę rozwiązania Cisco w sytuacji, gdy wykorzystywane jest dedykowane łącze uplink. Gdy jest ono dzielone - wydajność zdecydowanie spada, co nie zdarza się w przypadku rozwiązania HP Virtual Connect.


TOP 200