Serwery blade - kasetowy potencjał

Serwery blade - kasetowy potencjał

Serwery kasetowe są na rynku od przeszło 10 lat. Pierwsze rozwiązania tego typu oferowały małe, specjalizowane firmy. Na zdjęciu Chris Hipp, pionier technologii blade i założyciel RLX Technologies prezentuje w 2001 r. komponenty Systemu 324.

Aplikacje obsługiwane przez maszyny kasetowe to głównie serwery webowe oraz pośrednia warstwa baz danych. W najprostszych zastosowaniach wykorzystywane są więc serwery jedno- lub dwuprocesorowe, z pojedynczym lub podwójnym dyskiem. Bardzo często stosuje się w takich maszynach dyski SSD (Solid State Drive). Większe aplikacje bazodanowe oraz maszyny do wirtualizacji mają już od 2 do 4 procesorów. Wykorzystywane są procesory z serii AMD Opteron i Intel Xeon 6500/7500, oferujące od 2 do 12 rdzeni, co pozwala na odpowiednie dopasowanie mocy maszyny.

Polecamy: Bezpieczeństwo: narzędzia SIEM do lamusa?

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • AI ma duży apetyt na prąd. Google znalazł na to sposób
  • OpenAI rozważa stworzenie własnych układów scalonych AI

Zastosowanie serwerów kasetowych rozszerza się także na obszar hostingu wirtualnych stacji roboczych HVD (Hosted Virtual Desktops) oraz w kierunku budowy klastrów opartych na dużej liczbie maszyn, które dają sumarycznie wysoką moc obliczeniową.

Moc w ostrzach

Przekonanie o niskiej wydajności maszyn w obudowie kasetowej, w porównaniu z ich standardowymi odpowiednikami, straciło na znaczeniu, od kiedy HP zaczęło oferować swój serwer Integrity Superdome w wydaniu kasetowym. Maszyny z procesorem Itanium 9300 (seria Integrity BL 8xx) w konfiguracji od 2 do 8 procesorów (2 lub 4 rdzenie) pozwalają udźwignąć najbardziej wymagające aplikacje. Ich przeniesienie do kaset ma na celu głównie ułatwienie konwergencji i modułowej rozbudowy oraz skalowanie.

Polecamy: VMworld 2011: pięć istotnych spostrzeżeń

Na górnej półce serwerów kasetowych do zastosowań wymagających ogromnej wydajności znajdują się także maszyny IBM BladeCenter z serii PS70x. Wyposażone nawet w 32 procesory Power7 i 256 GB pamięci mogą obsłużyć najtrudniejsze zadania warstwy przetwarzania danych, aplikacje CRM czy business intelligence.

Cisco wchodzi do gry

Serwery blade - kasetowy potencjał

Technologia HP Virtual Connect

Rynek dotychczas zdominowany przez trzech graczy - HP, IBM i Dell - powitał nowego - Cisco, za sprawą platformy UCS (Unified Computing System). Analitycy zwracają uwagę na agresywną politykę cenową Cisco, która pozwoliła firmie na szybką ekspansję rynkową. Co ważne, blisko 20% inwestycji w rynek serwerów x86 poszło na serwery blade. Przyrost rynku serwerów blade szacowany jest przez analityków na poziomie 11,4% w 2010 r. Według raportu IDC (I kw. 2011 r.), HP ma 50% rynku, IBM zajmuje drugą pozycję z udziałem 20,2%. Na trzecim miejscu znalazło się Cisco (9,4%), które wyprzedziło Della (8,4%).

Polecamy: 7 przydatnych narzędzi dla centrów danych


TOP 200