Serwery blade do standaryzacji

Grupa producentów, której przewodzi Intel, zamierza podjąć na wrześniowej konferencji Developer Forum inicjatywę zmierzającą do opracowania standardu dla serwerów blade.

Grupa, w której obok Intela widzimy takich wiodących dostawców serwerów jak Dell, HP i IBM, zamierza opracować interfejsy programistyczne API, rozwiązania sprzętowe i inne specyfikacje, które będą używane przy projektowaniu i produkcji super-gęstych serwerów typu blade.

Pierwsze informacje dotyczące tej kwestii pojawiły się na wrześniowej konferencji OracleWorld (San Francisco), gdzie Michael Dell powiedział, że jego firma podjęła już poważne rozmowy z niektórymi producentami serwerów, co powinno zaowocować powstaniem standardowej architektury dla systemów blade. Dell argumentował, że to właśnie brak takiego standardu powoduje, iż szereg firm analizujących rynek obniżyło swoje szacunki co do dalszego rozwoju tej technologii.

Zobacz również:

W 2001 roku IDC przepowiadała, że obroty na rynku serwerów blade osiągną w 2005 roku poziom 4,5 miliarda USD. Dane te zostały ostatnio zweryfikowane i ostatecznie skończyło się na kwocie 2,5 miliarda USD.

Wiele elementów wchodzących w skład serwerów blade pracuje co prawda zgodnie z zaakceptowanymi już standardami, ale niemała liczba komponentów to rozwiązania firmowe. Na przykład chassis, w których można instalować takie serwery, mają różne rozmiary i konstrukcje. Wszyscy zgadzają się, że 1U oznacza wysokość 1,75 cala, ale jak głębokie ma być takie chassis, tego już nikt nie wie. To samo dotyczy zasilaczy i szeregu innych elementów.

Problem polega na tym, że na obecnym etapie rozwoju serwerów blade wielu firmom, takim jak HP czy IBM, nie zależy na tym, aby ich produkty pracowały zgodnie z rozwiązaniami oferowanym przez konkurencję. Jednak sytuacja zmieniła się na tyle, że i te firmy zmieniły swoją strategię, dostrzegając w standaryzacji szansę, a nie zagrożenie.

Będzie to jednak długotrwały proces, trwający być może nawet kilka lat. Trzeba więc uzbroić się w cierpliwość.