Serwery bez monitorów

Dell wprowadza serwery przeznaczone do udostępniania stron i buforowania transmisji internetowych.

Dell wprowadza serwery przeznaczone do udostępniania stron i buforowania transmisji internetowych.

Do końca maja br. na rynek trafią serwery dostępne w ramach nowej rodziny produktów Dell PowerApp. Na razie firma wprowadza na rynek cztery modele tych urządzeń: dwa PowerApp.web przeznaczone do udostępniania stron internetowych i dwa PowerApp.cache, realizujące buforowanie transmisji internetowych (funkcja cache).

WWW na szybko

Urządzenia PowerApp.web będą dostępne w dwóch wersjach. Pierwsza z nich, nazwana PowerApp.web 100 for Linux, zostanie wyposażona w system operacyjny Red Hat Linux, serwer WWW Apache Web Server 1.3.12, oprogramowanie pocztowe Sendmail oraz pakiet Piranha, realizujące funkcję równoważenia obciążenia (load balancing).

Drugie z urządzeń ma mieć nazwę PowerApp.web 100 for Windows i będzie wyposażone w specjalnie zmodyfikowaną wersję Windows 2000, oprogramowanie Internet Information Server 5.0, usługi rozdziału obciążenia Network Load Balancing oraz usługi terminalowe Microsoft Terminal Services przeznaczone do zdalnego zarządzania pracą urządzenia.

Oba serwery będą pracowały w pełni automatycznie. Po jednorazowej konfiguracji, tym, co będzie okresowo potrzebne, jest restart systemu. Serwery zajmują wyjątkowo mało miejsca. Ich obudowa przeznaczona do instalacji w szafie przemysłowej ma wysokość zaledwie 1U.

Dzięki usługom load balancing możliwe będzie łączenie wielu urządzeń PowerApp.web w klastry usług TCP/IP, w których poszczególne urządzenia będą się dzielić obciążeniem przy realizacji transmisji.

Sprawny bufor

Kolejne dwa urządzenia są przeznaczone do buforowania transmisji HTTP i FTP. Power- App.cache 100 i 200 to dwa warianty bufora internetowego, wyposażonego w system operacyjny Internet Caching System (ICS) Novella. Tym, co odróżnia je od dostępnych na rynku serwerów Dell ICS, jest - podobnie jak w przypadku PowerApp.web - wyjątkowo mały rozmiar. Mniej wydajny PowerApp.cache 100 ma wysokość zaledwie 1U. Model PowerApp.cache 200 jest dwukrotnie wyższy. Podobnie jak opisywany już na łamach CW (nr 16/2000) Dell ICS, nowe urządzenia umożliwiają buforowanie zarówno stron pobieranych z Internetu przez użytkowników pracujących w firmie, jak i stron pobieranych z lokalnych serwerów przez użytkowników internetowych.

Interfejs zarządzania

Wszystkie nowe urządzenia PowerApp są wyposażone w aplikację PowerApp Kick-Start Utility, pozwalającą szybko przygotować urządzenie do pracy. Podobnie jak interfejs zarządzania PowerApp Admin Tool, dostęp do niej jest możliwy z poziomu dowolnej przeglądarki internetowej, wyposażonej w obsługę Javy. Dzięki temu, że interfejs zarządzania jest udostępniany w ten sposób, możliwy jest łatwy outsourcing zarządzania urządzeniami PowerApp.

Oprócz urządzeń PowerApp.web i Power- App.cache Dell zamierza wprowadzić wkrótce na rynek dedykowane rozwiązanie, umożliwiające realizację funkcji równoważenia obciążenia pomiędzy tradycyjnymi serwerami WWW, FTP itp. Produkt ten powstanie we współpracy z firmą F5 Net-works, która oferuje urządzenie BIG-IP Controller. Jeszcze nie wiadomo, kiedy nastąpi integracja tego produktu z rodziną Dell PowerApp.

Urządzenia Dell PowerApp.web 100 kosztują minimum 1900 USD. Za urządzenia Dell PowerApp.cache trzeba zapłacić co najmniej 4400 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200